Menu Zavřeno

Jak vybrat WIFI extender?

NEJLEPŠÍ WIFI EXTENDER

Znáte ten pocit, když si sednete na balkón nebo do ložnice a nemůžete se připojit na WiFi z vašeho mobilu nebo notebooku, protože máte slabý signál? S tímto problémem se setkal již téměř každý z nás, ale dobrou zprávou je, že nedostatečné pokrytí WiFi signálem lze dnes jednoduše vyřešit.

Jak vybrat WIFI extender?

WiFi extender je šikovné zařízení, jehož funkce je velmi jednoduchá. Jeho hlavním úkolem je rozšíření již existujícího WiFi signálu na místa, kde v domácnosti či kanceláři, nedosáhne WiFi signál z routeru.

Standardy WiFi – extendery jsou, podle maximální rychlosti a toho, kdy přišly na trh, seřazené do standardizovaných kategorií. Přenosová rychlost je jedním z nejdůležitějších parametrů WiFi extenderu, protože na ní závisí to, co budete moci na internetu dělat.

GENERACEOZNAČENÍRYCHLOSTURČENÍ
První802.11a2 Mbit/sProhlížení stránek a posílaní e-mailů.
Druhá802.11b11 Mbit/sProhlížení náročnějších stránek.
Třetí802.11g/a54 Mbit/sHraní méně náročných her a poslouchání hudby.
Čtvrtá802.11n600 Mbit/sKompletní multimediální zábava.
Páta802.11ac3 Gbit/sProfesionální rychlost.

Při výběru extenderu je samozřejmě třeba myslet na to, jaký WiFi standard podporuje váš router. Zbytečně byste si kupovali drahý extender, který podporuje vysokou rychlost, když váš router disponuje nižším standardem. WiFi Extender dokáže rozšířit pouze signál takové rychlosti, jakou má router.

Frekvenční pásma – s příchodem WiFi standardu 802.11n bylo představeno i druhé frekvenční pásmo routerů a tedy i WiFi extenderů. Ke klasické frekvenci 2,4 GHz přibyla frekvence 5 GHz. Dlouho používaná frekvence 2,4 GHz se vyznačuje dlouhým dosahem a nová frekvence 5 GHz zas mnohem větší rychlostí. V případě frekvence platí totéž, jako při standardech WiFi. Pokud váš router podporuje dvě frekvenční pásma, měli byste volit dvoupásmový WiFi extender. Extendery, které disponují pouze frekvencí 2,4 GHz, jsou levnější, ale dokáží rozšířit pouze signál na této frekvenci.

Instalace a použití – k jednoduché instalaci a následnému použití WiFi extenderu slouží několik doplňků. K těm nejpraktičtějším patří: WPS (WiFi Protected Setup) – tímto šikovným doplňkem disponuje mnoho Wifi extenderů a využijete ho tehdy, pokud je jím vybaven i váš router. WPS tlačítko jednoduše stisknete nejdříve na vašem routery a potom na extenderu. Router automaticky odešle všechna potřebná data do extenderu a instalace je hotová.

Světelná indikace síly signálu – na to, aby WiFi extender pracoval spolehlivě, musí být umístěn tam, kde je dostatečně stabilní a silný WiFi signál z routeru. Takové místo vám pomůže najít světelný indikátor síly signálu, kterým je vybaven téměř každý WiFi extender. Jde o jednoduchou světelnou kontrolku, která mění svoji intenzitu, případně barvu, podle intenzity WiFi signálu a vy tak velmi jednoduše najdete pro WiFi extender ideální místo.

LAN konektor – WiFi extendery jsou vybaveny různým počtem LAN konektorů. V případě levnějších verzí můžete počítat s jedním. U dražších extenderů najdete LAN konektorů více. Prostřednictvím tohoto přístupu se dají do extenderu zapojit další zařízení. Kromě toho, že takto pracují rychleji, klesá i počet zařízení, která se připojují bezdrátově.

USB port – dražší WiFi extendery bývají doplněny USB portem. Prostřednictvím tohoto konektoru, můžete k extenderu připojit zařízení, ze kterého si uložíte soubory na cloud.