Menu Zavřeno

Nejlepší zajímavosti o basketbalu

Basketbal, oblíbený sport sledovaný miliony fanoušků po celém světě, není jen o skórování košů a elegantních driblinkách. Za jeho rychlým tempem a vzrušujícím herním stylem se skrývají fascinující faktory a zajímavosti, které tvoří esenci tohoto sportu. Podívejme se na několik z nich.

 1. Původní koše byly dírami v nádrži:
  První basketbalové koše nebyly dnešními oblými obručemi, ale jednoduše dírami v nádrži. Hráči museli doslova vytáhnout míč z díry po každém skórování.
 2. Basketbalový míč měl různé velikosti:
  V prvních dnech basketbalu neměl míč standardní velikost. Každý tým mohl zvolit velikost míče, která mu vyhovovala.
 3. Dvouhodinová hranice:
  Původní hra basketbalu měla dvouhodinový limit. Vítězství bylo uděleno tomu týmu, který dosáhl nejvyššího skóre za dvě hodiny hry.
 4. Výškový rozdíl mezi koši:
  V basketbalu existuje standardní výška koše, ale ve vyšších ligách, například NBA, jsou koše často nastaveny na různé výšky během sezóny.
 5. Vznik driblinky:
  Driblinka, charakteristický pohyb, kdy hráč dribluje míč, byla původně zakázána. Pravidla se ale postupem času změnila a dnes je driblinka klíčovým prvkem hry.
 6. Nejvíce skórovaný zápas:
  Nejvíce bodů v jednom zápase v historii NBA bylo dosaženo v roce 1983, kdy tým Detroit Pistons porazil Denver Nuggets 186-184. Vítězství bylo dosaženo po třech prodlouženích.

Basketbal není jen sport, ale také kulturní fenomén, který se vyvíjel od svého vzniku. Od neobvyklých pravidel a historie hry po dramatické zápasy, basketbal neustále nabízí nové a zajímavé prvky pro fanoušky po celém světě.