Menu Zavřeno

Jak vybrat žehličku?

NEJLEPŠÍ ŽEHLIČKA

Dnes je žehlička nedílnou součástí každé domácnosti. Na trhu najdete žehličky různých cenových variant, značek, kategorií a designu. Dnešní moderní žehlička vám stejně jako pračka a sušička usnadní práci a ušetří čas při práci s prádlem.

Pokud máte 3 až 4-člennou rodinu a nežehlíte profesionálně, napařovací žehlička je pro vás ideálním rodinným společníkem. Její hlavní výhodou je, že se do jejího nádoby lije voda, která prádlo napařuje a zmačkané oblečení a záhyby se tak snadněji a rychleji narovnají. Tím odpadá kropení nebo žehlení vlhké prádla.

Jak vybrat žehličku?

Příkon – čím vyšší příkon, tím je vyšší kvalita žehlení. Díky vysokému příkonu se rychleji rozehřeje žehlicí plocha. Žehlička má také větší sílu na to, aby uvolnila větší množství páry během žehlení. V případě konkrétního typu žehličky pak v parametrech najdete příkon uvedený ve wattech. Ideální příkon napařovací žehličky by měl být vyšší než 2000 W.

Parní výkon – parní výkon je jedním z nejdůležitějších parametrů. Ideálně by se měl pohybovat kolem 30 – 40 g / min. Parní výkon udává množství páry, které žehlička vypustí během určitého času. Jeho hodnota se udává v gramech za jednu minutu. V případě, že je prádlo velmi zmačkané, má většina napařovacích žehliček funkci, při jejímž spuštění se z žehličky uvolní větší množství páry.

Žehlicí plocha –  v tomto případě platí, že čím je kvalitnější a větší žehlicí plocha, tím rychlejší a jednodušší je žehlení. Proto při výběru napařovací žehličky věnujte pozornost i tomuto parametru. Materiál žehlící plochy by měl být klouzavý a určitě ne lepivý. Pokud žehlička po prádle klouže, můžeme si být jisti kvalitou žehlící plochy. Na odolné žehlící ploše nenajdete po dlouhodobém používání žehličky výstupky ani popáleniny. V nabídkách různých značek najdete i různé typy povrchů. Při výběru žehličky dejte tedy určitě přednost keramickému. Setkat se můžete také s hliníkovými, teflonovými nebo nerezovými plochami. Dejte však pozor na tvrdé povrchy na oblečení, jako jsou zipy, knoflíky nebo jiné ozdoby, které žehličku velmi snadno poškrábou. Poškrábaná žehlička přestává po povrchu klouzat a kvalita žehlení se tak zhoršuje.

Funkce odvápňování – do prvních napařovacích žehliček bylo nutné nalévat destilovanou vodu, jinak hrozilo, že se žehlička zanesla vodním kamenem. Dnes už touto funkcí disponuje většina napařovacích žehliček. Funkce odvápňování zajišťuje samočištění žehličky od vodního kamene. Do nádobky s vodou tak můžete s klidným svědomím lít vodu z vodovodu.

Funkce samočištění – voda může do žehličky zanést nejen vodní kámen, ale i jiné nečistoty, které žehličce rozhodně neprospívají. Pro tento účel jsou napařovací žehličky vybaveny funkcí samočištění. Ta ohřeje vodu v žehličce na vysokou teplotu a následně je možné vodu s obsaženými nečistotami ze žehličky vypustit přes dírky na žehlicí ploše.

Anti-drip systém – zastavení odkapávání. Odkapávání vody vzniká tehdy, když žehlíme například jemné prádlo na nejnižším stupni. Pára se totiž v případě většiny napařovacích žehliček tvoří až při druhém napařovacím stupni. Právě tato funkce zabrání tvorbě mokrých fleků na prádle, a to tak, že se při nižších stupních zastaví tvorba páry.

Automatické vypnutí – nejedna hospodyňka si po odchodu z domu kladla otázku, zda vypnula nebo nevypnula žehličku, a obává se tak velkých škod, které může zapnutá žehlička způsobit. Některé napařovací žehličky mají funkci automatického vypnutí při delší nečinnosti.

Ukazatel provozu – žehlička s vámi může díky této funkci komunikovat. Včas vám nahlásí, kdy je potřeba ji vyčistit, odvápnit, nabít, kdy je připravena k provozu nebo jakou funkci jste si právě nastavili. Některé žehličky mají i moderní displeje.

Vertikální napařování – některé typy materiálů se nesmí žehlit, jinak hrozí jejich nevratné poškození. Jde například o jemné halenky, záclony nebo závěsy. Právě tato funkce umožní vypouštění páry ve svislé poloze, čímž narovná takto jemné materiály bez jediného dotyku.

Kropení – přestože jsme zmínili, že díky parního systému se nemusí prádlo kropit, v některých případech extrémně pokrčené prádla je tato funkce potřebná. Díky kropení se rozprašovačem na prádlo rozpráší menší množství vody a prádlo se tak stane poddajnější.