Menu Zavřeno

Jak si sám vyměnit olej v autě?

Na výměně motorového oleje v osobním automobilu není nic složitého. S trochou zručnosti a nářadí ji zvládne provést opravdu každý a troufneme si říci, že kolikrát i lépe než některé servisy. Co vše budete potřebovat pro výměnu oleje a kde to případně koupit vám poradíme v následujících řádcích.

Co je potřeba pro svépomocnou výměnu oleje v autě?

1. stabilní plocha

2. nájezdy pro auto, které si můžete koupit nebo svépomocí vyrobit např. z pevného dřeva (některé vozidla mají olejový filtr i výpustný šroub olejové vany umístěn tak, že se obejdete i bez nich)

3. gola sadu s ořechy, bity a ráčnou

4. speciální klíč/nástavec na olejový filtr (pro některá vozidla je nutný speciální klíč olejový filtr)

5. momentový klíč (není podmínkou, stačí dotáhnout s citem)

6. nádobu na zachycení použitého oleje

7. trychtýř k nalití nového oleje (stačí i odříznout PET lahev)

8. nitrilové rukavice

9. utěrku nebo ubrousky

10. čistič ve spreji

11. podložku (stačí větší kus čehokoli, který si dáte pod výpustný šroub, aby nedošlo při vypouštění starého oleje k pokapání dlažby)

12. nový olejový filtr (nutné dodržet přesný typ pro vaše vozidlo)

13. nový motorový olej (nutné dodržet specifikaci pro dané vozidlo, časté jsou 5W-30, 5W-40 nebo 10W-40)

14. šroub olejové vany (není podmínkou, pokud je stále v kondici a dříve s ním bylo rozumně zacházeno a utahováno dle předepsaných Nm, tak je schopný vydržet x výměn bez průsaku)

Postup výměny oleje v autě v pár krocích

1. Za předpokladu, že máme všechny věci připravené, tak je dobré auto před výměnou trochu zahřát jízdou, čímž se zvedne teplota motorového oleje a lépe pak z motoru vyteče. Pokud máte ukazatel teploty oleje na přístrojovém desce, tak doporučuji teplotu kolem 50°C.

2. Autem najeďte opatrně na nájezdy a zhasněte motor (je lepší když vás druhá osoba naviguje, abyste na nájezdy najeli rovnoměrně). Pokud máte dobře přístupný olejový filtr i výpustný šroub olejové vany, tak se bez nájezdů obejdete.

3. Povolte víčko k nalévání oleje a s nářadím se přesuňte pod auto.

4. Některá vozidla mají pod motorem plastový kryt, který je nutný sundat, poté se dostanete k výpustnému šroubu i olejovému filtru. Plastový kryt motoru většinou drží na několika šroubech.

5. Povolte výpustný šroub olejové vany a připravte si nádobu na zachycení starého oleje, poté šroub celý odšroubujte a nechte vytéct starý olej do záchytné nádoby. Místo kolem šroubu vyčistěte utěrkou a např. přípravkem na čištění brzd.

6. Po vytečení motorového oleje se přesuňte k olejovému filtru, povolte jej a vyjměte. Některá vozidla mají filtr rovnou součástí „šroubu“, jiná mají tubus ve kterém je vyměnitelná vložka filtru, kterou vyjmete. Místo kolem filtru opět vyčistěte utěrkou a např. přípravkem na čištění brzd.

7. Zlehka natřete olejem všechna nová gumová těsnění, která jsou součástí nového filtru. Pokud jde o variantu s výměnou vložkou, tak i tam vyměňte těsnění, vložte správně filtr a zkompletovaný filtru znovu našroubujte do závitu v motoru. Pokud máte momentový klíč, tak nastavte většinou 25 Nm a filtr dotáhněte (přesné momenty dohledáte na internetu nebo v servisní příručce vašeho automobilu pro všechny různé dotahovatelné součástky). Pokud momentový klíč nemáte, tak dotáhněte s citem.

8. Nyní našroubujte zpět výpustný šroub olejové vany (pokud nebyl poškozen a těsnil) a dotáhněte opět momentovým klíčem na 25 Nm (přesné momenty dohledáte na internetu nebo v servisní příručce vašeho automobilu pro všechny různé dotahovatelné součástky) nebo dotáhněte s citem.

9. Nyní do motoru přes trychtýř nalejte v potřebném množství nový motorový olej dle specifikace vašeho vozidla (nutné zjistit potřebné množství oleje v servisní příručce vozidla nebo dohledat na internetu).

10. Zkontrolujte, zda kolem výpustného šroubu a filtru neprosakuje nový olej a zkontrolujte hladinu oleje měrkou k tomu určenou (některá nová auta mají elektronické měření). Kvůli mírnému naklonění vozidla nemusí být měrka úplně přesná, ale neměli byste tam mít víc než max. nebo méně než min.

11. Pokud je hladina v pořádku a nic neprosakuje, tak můžete opět nasadit plastový kryt motoru, sjet z nájezdů a ještě jednou pro jistotu zkontrolovat hladinu oleje.

Gratuluji vám, zvládli jste to! Výměna motorového oleje a olejového filtru není složitá věc. S trochou cviku ji pak zvládnete i za 30 minut, ale čas není důležitý, spíše se zaměřte na poctivost a kvalitu provedení.

Doporučený interval výměny motorového oleje

V hodnotě intervalu se mnoho výrobců liší. U nových aut je často první výměna až po 30 tis. km, což je za mě hrozně moc, protože právě v novém motoru se uvolňuje spousta drobných nečistot z výroby. U zajetého auta hodně záleží i na jeho provozu. Pokud je provozováno převážně ve městě, tak bude olej trpět hlavně v zimě více, než u auta, které je zvyklé jezdit delší trasu a motor se tím důkladně prohřeje.

Náš TIP pro vás je měnit olej každých 10-15 tis. km a vy i vaše auto budete spokojeni.

Jak vybrat správný motorový olej pro auto?

Pomůže vám s tím vyhledávač olejů např. od značky SHELL, kde dle specifikace vozidla dohledáte správný olej pro váš motor – SHELL OIL FINDER

Je důležitá značka motorového oleje?

Podobně jako ve všem platí, že každá značka může mít své specifické přísady, které mohou drobně ovlivňovat vlastnosti olejů a často i jednotlivé značky jsou vyráběné ve stejném závodě. Náš názor je takový, že pokud budete olej měnit pravidelně, tak nemusíte utrácet 2x takové částky za prémiové oleje. Vyhnuli bychom se v případě novějších vozidel neznámým olejům. Kupte si takový motorový olej, který vám samotným dává nejlepší poměr cena/výkon.