NEJLEPŠÍ NOTEBOOKY
Pokud potřebujete více než se na dívat sociální sítě a řešit emaily, neobejdete se bez dobrého notebooku, na kterém se pohodlně píše i pracuje. Ani ten nejvýkonnější smartphone nebo tablet nedokáže zcela plnohodnotně nahradit všechny funkce notebooků. Nabídka notebooků je široká – kromě běžných jsou populární i herní notebooky a moderní ultrabooky, které se od ostatních odlišují výkonem, hmotností atd. Herní notebooky jsou výkonnější a mají výrazně silnější grafické karty, lepší zvukovou kartu, lepší procesor a bývají také větší a těžší.
Jak vybrat notebook?
Účel používání – pokud neplánujete hrát hry nebo využívat notebook na práci, při které nepotřebujete až tak vysoký výkon, můžete sáhnout po levnějších typech. Ty zvládnou potřeby běžného uživatele.
Hmotnost notebooku – když potřebujete notebook často přenášet, tak oceníte nižší hmotnost. Pokud ale plánujete mít notebook většinu času na stole (mnozí mají notebook doma na stole místo desktopu), tak nemusíte řešit problémy s hmotností. Lehčí notebooky bývají i dražší.
Výdrž baterie – čtěte zkušenosti uživatelů abyste reálně věděli kolik notebook vydrží při práci. Ty nejlepší notebooky mají výdrž do 8 hodin, jde však o to, jakou práci ním provádíte.
Úhlopříčka – menší jsou lepší na přenášení například do práce nebo na přednášky. Větší jsou zas ideální na dlouhodobou práci, protože méně zatěžují oči. Na dlouhé a časté psaní, vybírejte úhlopříčku o velikosti kolem 16 palců. Časté přenášení a krátké psaní zvládnete i s úhlopříčkou o velikosti nějakých 13 palců. Rozlišení doporučujeme minimálně FULL HD, přičemž k dispozici jsou již ULTRA HD displeje.
Vnitřek notebooku – procesor je v podstatě jádrem notebooku a jeho výkon se udává počtem jader a taktovací frekvencí. Čím vyšší jsou tyto hodnoty (více jader a vyšší takt), tím je notebook výkonnější. Operační paměť označována jako RAM je paměť, se kterou pracuje operační systém; potřebujete alespoň 4 GB RAM, méně určitě ne. Do třetice si všímejte harddisk – minimem je 500 GB. Poslední Důležitou součástí je grafická karta. Rozlišujeme tzv. integrované, nebe dedikované. Druhé jmenované mají vyšší výkon a jsou tak vhodné pro hraní her, sledování filmů nebo práci na grafice. Mají většinou vlastní paměť od 1 do 8 GB.