NEJLEPŠÍ ELEKTRONICKÁ CIGARETA
První e-cigareta byla patentována již v roce 1965, její masová výroba a prodej však začal až v roce 2006 v Číně, odkud se rozšířila do celého světa. Základním charakteristickým rysem tohoto vynálezu je přitom skutečnost, že využívá ohřevu tekutiny, čímž dochází k uvolňování páry, kterou uživatel vdechuje. Elektronická neboli e-cigareta se dnes už stává součástí běžného života kuřáků. Většina ji vnímá jako zdravější alternativu, jiní se s její pomocí snaží s kouření přestat a další si e-cigareta získala svými typickými oblaky páry a zejména absencí zápachu. Dnes už najdete velké množství nejrůznějších typů elektronických cigaret, výběr proto není snadný. Pokud si nevíte rady, jakou e-cigaretu vybrat a jak se zorientovat v nejrůznějších parametrech, v následujícím článku vám poradíme, na co se zaměřit a který typ bude dostačující pro vaše potřeby.
Jak vybrat e-cigaretu?
Generace – pokud vás prodejce bude lákat na stále vyšší generace e-cigaret, vypovídá to jen o jeho neserióznosti. Ve skutečnosti totiž existují pouze dvě generace elektronických cigaret. Za první generaci jsou označovány modely, které ovládli trh po roce 2006 a několik let poté. Ty se vyznačují designem velmi podobným klasickým cigaretám. Později však nastal vývojový skok, který je označován jako druhá generace. S touto vlnou se objevily e-cigarety, které se už nepodobají klasickým a nabízejí řadu funkcí navíc. Přestože je v současnosti na výběr z mnoha rozdílných modelů, nejedná se o další vývojový skok (jde jen o vylepšování designu a funkčnosti přístrojů typických pro druhou generaci), proto také tyto přístroje nemohou nazývat další generací.
Typové označení – stejnému modelu e-cigarety různí prodejci přiřazují různé kódové označení (stejný model může být označen např. EC518 / 5G i DSE 103). Pokud potřebujete proto zakoupit příslušenství či náhradní díly, může nastat problém, protože daný prodejce nemusí podle označení zjistit, o jaký přístroj se jedná. Z tohoto důvodu je dobré znát typové označení konkrétního modelu, které přístroj získá ve výrobě, a je tedy vždy stejné (např. RN4081 nebo KR808). Typové označení je platné celosvětově a mají je všechny přístroje druhé generace.
Obsah balení – zejména levnější přístroje v balení často neobsahují veškeré příslušenství. Dokoupení potřebného vybavení se může následně velmi prodražit. Vždy se proto pečlivě informujte o obsahu balení. Standardní balení zahrnuje dvě dobíjecí baterie, nabíječku, atomizér s náustkem, patrony s náplní, návod a záruční list.
Online fotografie – při nákupu na e-shopech dejte pozor na obrazovou prezentaci e-cigaret. Mnoho prodejců bohužel používá stejnou fotografii u více rozdílných modelů. Nejčastěji se jedná o detaily přístroje, přičemž může chybět vyobrazení celého modelu. V lepším případě naleznete na stránkách poznámku, že fotografie je pouze ilustrativní, často však tato informace chybí. Vždy proto porovnávejte fotografie z více webů, a pokud můžete, nejlépe si zajděte do kamenné prodejny e-cigaretu prohlédnout.
Cena – dávejte pozor na velmi výhodné a levné nabídky. Často se jedná o kusy, které mají s kvalitou jen velmi málo společného. Nízkou cenu totiž umožňuje fakt, že se jedná o: šedý dovoz, výrobky nižší kvality z neautorizovaných továren, prodejce, který nevydrží na trhu déle než dva roky. E-cigarety bohužel patří do kategorie výrobků, které se velmi často falšují. Při výběru proto dávejte pozor na to, co kupujete. Zaměřte se především na kvalitní a prověřené značky, případně na délku záruční doby či intervalu, ve kterém je možné výrobek vrátit. V ideálním případě nakupujte pouze originály od zavedených prodejců. Určitým vodítkem vám může být také design, kvalita zpracování a použité materiály. Padělky se totiž mimo jiné vyznačují právě levným a nekvalitním provedením. U těchto přístrojů na sebe velmi špatně doléhají některé součásti celého systému, z clearomizéru či cartridge pak může unikat e-liquid, případně dochází k přepalování žhavící hlavy apod.