NEJLEPŠÍ KŘOVINOŘEZ
Nejeden zahrádkář vychvaluje práci s křovinořezem, protože nejlepší křovinořezy zvládnou úpravu náročného terénu, poradí si s velkou trávou, upraví i zanedbané pozemky a ty nejvýkonnější přeseknou dokonce i kmeny slabších stromků. Jde tedy o opravdu užitečného pomocníka, který je navíc skladný, takže někde v dílničce, nebo ve sklepě nezabere mnoho místa.
Jak vybrat křovinořez?
Pohon motoru – elektrický vás bude omezovat kvůli kabelu, ale na druhé straně jsou méně hlučné. Akumulátorové jsou dražší, ale nepotřebujete k provozu benzín. Křovinořezy na benzínový pohon jsou výkonné, nepotřebujete je nabíjet a ani nemusíte řešit dosah kabelu.
Výkon – čím vyšší je výkon, tím bude práce pohodlnější a rychlejší. Lehčí křovinořezy mají výkon od 0,65 kW do 1 kW – jsou méně výkonné, postačí do menších zahrad a na nenáročné úpravy. Střední výkon se pohybuje v rozmezí od 1 kW do přibližně 2,3 kW a využijete je při zarostlých porostech nebo v hůře přístupných terénech. Profesionální křovinořezy mají výkon kolem 3 kW a poradí si s každým terénem bez ohledu na rozlohu.
Ozubení kotouče – kotoučové křovinořezy mohou mít ozubení: – 3 až 4 zuby jsou vhodné pro úpravu trávy a jemného křoví, – 8 zubů využijete při úpravách křoviny, suché staré trávy, – 22 zubů přeřízne už i kmeny menších stromků.
Objem motoru – na drobné práce kolem menší zahrádky postačí objem kolem 25 cm3. Častá práce v zahradě nebo větší pozemek vyžadují objem motoru od 37 do 50 cm3.
2taktní nebo 4taktní – 4taktní se zdají být pro lidské uši tišší, ale oproti 2taktním je jen minimální rozdíl v hluku. Ve skutečnosti je tedy jen jejich zvuk příjemnější. Nevýhodou může být konstrukce náročnější na údržbu a opravy. Dvoutaktní mají výraznější zvuk, ale jsou méně náročné na údržbu.