Menu Zavřeno

Jak vybrat flexu?

NEJLEPŠÍ FLEXA – ÚHLOVÁ BRUSKA

Broušení patří mezi jeden z nejzákladnějších úkonů každého domácího či profesionálního řemeslníka. Situace, kdy je třeba odstranit starý nátěr, případně otupit hrany je velmi častá. Na tuto práci se skvěle hodí brusky. Na trhu je v současnosti nabízené množství různých modelů, které můžeme rozdělit na brusky úhlové, vibrační, excentrické a pásové.

Těmi nejdůležitějšími kritérii při výběru úhlové brusky jsou příkon motoru, typ a průměr brusných kotoučů a bezpečnostní prvky. Svou roli také hraje ergonomie a hmotnost výrobku. Vzhledem k tomu, že v poslední době dochází k expanzi akumulátorů, je vhodné zvolit také správný typ napájení. Jako u každého nástroje hraje svou roli i značka.

Jak vybrat flexu?

Výkon motoru – zásadním parametrem, který ovlivňuje, zda bude práce s bruskou rychlá a komfortní, je její výkon. Obecně platí, že čím větší je tento parametr, tím lépe. Důležitý je také vztah mezi výkonem a rozměrem brusného kotouče. Zatímco pro disk o průměru 125 mm zcela dostačuje 700 – 1000 W, v případě zařízení s průměrem 230 mm, je vhodné zvolit přístroj s výkonem cca 2000 W.

Brusné kotouče – právě kotouče jsou tím, co dělá brusku bruskou. V současné době se rozlišuje pět různých druhů disků, z nichž každý má své specifické využití.

Známe kotouče: Řezné – řezání nerezových plechů, oceli, plastů; Brusné – zarovnání hran, menších ploch; Diamantové – dělení stavebních materiálů (cihly, betonu, kamene aj.); Lamelové – jemné broušení citlivých materiálů, nezanechávají žádné stopy na materiálu; Drátěné – hrubé opracování velkých ploch a jejich čištění před další úpravou. Zatímco řezné, brusné a diamantové typy brusných kotoučů si najdou velmi často své uplatnění v domácnostech, ostatní dva druhy jsou určeny spíše pro profesionální využití. Jejich využití je totiž poměrně specifické a standardně mívá charakter přípravy před dalším zpracováním materiálu. Pro domácí použití obvykle postačují modely s maximálním průměrem 150 mm. Přístroje větších rozměrů je výhodnější si za nižší cenu zapůjčit, protože jejich využití je většinou vzácné.

Bezpečnostní prvky – práce s úhlovou bruskou je relativně nebezpečná už kvůli poletujícím jiskrám. Proto je důležité použití ochranných brýlí a oděvů, které mohou zamezit případnému zranění. Samotné zařízení bývají většinou vybaveny systémem proti opětovnému zapnutí, který chrání před jejich samovolným spuštěním v případě krátkodobého výpadku proudu. Profesionální náčiní je také vybaveno snímači, které rozpoznají případný zásek kotouče v materiálu a automaticky přístroj vypnou.

Ergonomie a hmotnost – svou roli při práci samozřejmě hraje také způsob provedení a váha. Rukojeť by měla vždy dobře padnout do ruky, přičemž značný význam má i dobré vyvážení přístroje. Výkonnější modely by měly nabízet antivibrační ochranu. Ta se stará o to, že otřesy vznikající při práci nepřecházejí přímo do rukou a nezrychluje únavu uživatele. Obecně je také lepší volit lehčí modely, protože každý gram navíc je znát. V tomto případě však platí, že čím výkonnější produkt je, tím vyšší má také hmotnost.

Typ napájení – známou a léty ověřenou klasiku představují výrobky, které se zapojují přímo do sítě. Stále více se však prosazují i ​​modely fungující na akumulátor. Oba typy mají charakteristické výhody, ale i nevýhody.

Dodatečné funkce – významnou roli při výběru hrají také nejrůznější doplňkové funkce, které se vyskytují především u přístrojů určených profesionálům. Mezi ty nejdůležitější patří možnost regulace otáček podle typu práce, případně užitečný odsavač prachu. Ten zabraňuje zanesení převodových částí, které je nutné u levnějších brusek vždy důkladně manuálně vyčistit. Značnou důležitost mají i chladicí mechanismy zabraňující přehřátí motoru při intenzivní činnosti, případně indikátory, které upozorňují na míru opotřebení převodových částí. Omezení rozběhového proudu pak zaručí, že nedojde k vyhození pojistek při zapnutí stroje.

Značka – při každém výběru řemeslnického výrobku hraje podstatnou roli i značka. Obecně je vhodné raději připlatit nějaké peníze za výrobek od známých producentů.