Menu Zavřeno

Jak vybrat nosič kol?

NEJLEPŠÍ NOSIČ KOL

Výběr nosiče na kolo byste měli přizpůsobit svým konkrétním potřebám. Před jeho koupí zvažte frekvenci jeho používání a délku tras, které s ním autem projedete. V následující tabulce vám nabízíme přehled výhod a nevýhod jednotlivých druhů nosičů na kola. Dále se dočtete něco o kompatibilitě nosičů a aut, o nosnosti a maximálním zatížení automobilu a o způsobu uchycení kola na nosiči.

Přehled výhod a nevýhod základních druhů nosičů kol:

 • Na střechu
  • Klady – vysoká stabilita, rozumná cena, bez omezení přístupu ke dveřím, nehrozí poškrábání laku auta
  • Zápory – nutnost natahování se, zvýšený odpor vzduchu, zvýšený hluk při vysokých rychlostech
 • Na tažné zařízení
  • Klady – jednoduchá instalace, jednoduché nakládání kola, možnost sklápění
  • Zápory – vyšší cena, menší stabilita kol, vyšší hmotnost
 • Na zadní dveře
  • Klady – nižší cena, jednoduché nakládání, kompaktní rozměry, nižší hmotnost
  • Zápory – menší stabilita kol, blokování přístupu do kufru, hrozí poškrábání při instalaci

Jak vybrat nosič na kolo?

Kompatibilita s vozem – před koupí nosiče kol si rozhodně nezapomeňte ověřit, zda je vámi zvolený model kompatibilní s vaším automobilem. Každý výrobce nosičů kol má na své stránce k dispozici seznam automobilů, pro které je konkrétní model vhodný.

Nosnost a maximální zatížení automobilu – každý nosič kola má výrobcem danou nosnost pro jedno kolo a celkovou nosnost. Nosnost pro jeden kolo obyčejně neklesá pod 15 kg. Na tento parametr tedy třeba myslet zejména v případě, že vlastníte těžší kolo. Před instalací střešního nosiče byste měli znát maximální povolené zatížení střechy vašeho vozidla. Hmotnost kol a samotného nosiče by toto zatížení samozřejmě neměla přesáhnout. Stejně myslete na to, že každý automobil disponuje i maximálním zatížením. Pokud plánujete převážet čtyři kola, čtyři pasažéry a zavazadla na dovolenou na kole, dbejte na to, abyste auto nepřetěžovaly.

Uchycení jízdního kola – nejběžnější způsob uchycení kola na nosiči je za rám a kola. S tímto způsobem se setkáte při všech druzích nosičů. Před každou jízdou byste si měli ověřit, zda jste kolo připevnili skutečně bezpečně. Některé dražší modely nosičů kol disponují inovativním uchycením, při kterém se nosiče nedotýká rámu kola. Jsou tedy vhodné i pro přepravu karbonových kol a kol se speciálním barvením. V takovém případě se můžete setkat například se střešními nosiči s upevněním jen o kola nebo s nosiči na zadní dveře, do kterých se kola upevňují vertikálně.