Menu Zavřeno

Jak vybrat myčku?

NEJLEPŠÍ MYČKY

Pro všechny, co si chtějí ulehčit domácí práce, doporučujeme zakoupit myčku nádobí. Tato věcička vás ušetří nejen od neustálého ručního mytí špinavých talířů, sklenic nebo některých hrnců, ale ušetří i čas či rodinný rozpočet při správném používání. Dnes tento pomocník je nejen oblíbený, ale také nenahraditelný.

Jak vybrat myčku?

Umístění a rozměry – toto rozhodování je poměrně jednoduché. Pokud vyměňujete starý spotřebič za nový, sáhnete pravděpodobně po stejných rozměrech i způsobu umístění. Standardně se myčky vyrábějí ve dvou typech: vestavěné a volně stojící. Oba typy jsou nejčastěji dodávány v šířce buď 45, nebo 60 cm. Volně stojící myčky mají tu výhodu, že je můžete umístit kamkoliv, kde je přístup k rozvodu vody a odpadu (ideálně blízko dřezu). Většina z nich navíc nabízí možnost zabudování, takže je lze snadno zasunout pod kuchyňskou linku. Na druhou stranu přední část si stále zachová svůj původní vzhled, takže nevypadají tak elegantně a skrytě jako vestavěné modely. Ty mají již předem přizpůsobené rozvody na zabudování a jejich čelní dvířka jsou připraveny k montáži desky ladící do celkového designu vaší kuchyně. Navíc jsou tišší. Nevýhodou však je, že je nebudete moci tak snadno vyměnit za větší (případně menší) model. Šířka myčky se určuje podle počtu členů domácnosti nebo intenzity vaření. Pokud jste sami nebo žijete v páru, bohatě vám postačí 45 cm široká myčka, do které pohodlně vložíte 8 až 10 jídelních souprav. Pokud vás bydlí v domě nebo bytě více nebo vaříte často, pak zvolte raději 60 cm myčku, která najednou pojme 12 až 14 sad nádobí. Výška se pohybuje od 82 do 85 cm a hloubka od 55 do 63, takže na nich z hlediska vnitřního objemu příliš nezáleží.

Energetická třída a spotřeba – spotřeba elektrické energie se, podobně jako v případě ostatních spotřebičů, udává přes energetickou třídu. Nejméně úsporná třída je A (v případě starých modelů B-G) a naopak nejšetrnější A +++. Při výběru myčky se však neomezujte jen na tento parametr, ale podívejte se také na účinnost mytí, účinnost sušení (obojí na stupnici od G do A) a spotřebu vody (udává se v průměrné roční spotřebě při 280 mycích cyklech). Nejúspornější myčky za rok spotřebují cca 170 kWh a 1600 litrů (t. J. 6 litrů na 1 cyklus). Všechny tyto informace naleznete vždy na tzv. energetickém štítku.

Vnitřní uspořádání – přestože jsme si řekli, že existují v principu jen 2 velikosti myček, tak se naopak výrobci snaží jednotlivé modely odlišit jejich vnitřním členěním a nabídkou nejrůznějšího vybavení. Základní výbavou všech myček by měly být závěsné koše a držák na příbory. Mezi další prvky patří trny na sklenice, posuvné nástavce či výškově nastavitelné koše. Všímejte si také rozmístění jednotlivých trysek. Koše by měly být snadno odnímatelné, aby bylo možné mýt i velké hrnce a pekáče, a mřížka by neměla mít velké rozestupy. Základním principem ergonomie však je, aby bylo možné vnitřní prostor zaplnit co nejefektivněji. Praktické uspořádání mají myčky Beko.

Hlučnost – nezapomínejte ani na hlučnost, která by se měla ideálně pohybovat kolem 40 dB. Horní hranicí snesitelnosti je 60 dB. Toto se týká zejména kuchyní, které jsou spojeny s obývacím pokojem, kde by vysoká hlučnost myčky mohla být otravná.

Funkce a programy – moderní myčky jsou vybaveny množstvím užitečných funkcí a programů, ale nezapomínejte, že i to může být na škodu. Nedávejte přednost pár nevyužitelným funkcím před uspořádáním, účinností a spotřebou.