Menu Zavřeno

Jak vybrat elektrokoloběžku?

NEJLEPŠÍ ELEKROKOLOBĚŽKY

Elektrické koloběžky se v posledních letech stávají opravdovým hitem mezi lidmi, kteří si rádi dopřejí cestování na čerstvém vzduchu a zároveň rádi šetří čas. Mezi největší přednosti těchto zařízení patří rychlý přesun, kompaktní rozměry, snadné ovládání a vynikající manipulace. Proto jsou vě městech stále oblíbenější na dojíždění do práce.

Jak vybrat elektroběžku?

Použití – po městě nebo na výlety? Modely určené k přepravě po městě jsou vybaveny menšími kolečky, protože se předpokládá jízda po zpevněných površích. Takové typy koloběžek jsou rychlejší a lépe ovladatelné. Elektrické koloběžky městského typu jsou většinou prodávány za nižší cenu. Mají také podstatně nižší hmotnost a kompaktnější rozměry. Většinou se dají složit a odnést v rukách. Na pravidelné a delší výlety se více hodí větší modely, které disponují vysokou mírou praktičnosti a pohodlí. Základem jejich výbavy musí být kvalitní kolečka, která dobře tlumí nárazy na nezpevněném a nerovném povrchu. Doporučujeme vám vybírat z modelů s výkonem alespoň 300 W, abyste nemuseli bát razantnějšího převýšení a mohli si užít vyšší rychlost.

Způsob řízení – je jednou z věcí, které mají zásadní vliv na pohodlnost řízení koloběžky. Většina modelů disponuje možností ovládání akcelerace pomocí praktické páčky na řídítkách. Dražší typy mají integrovaný tempomat. To ocení především uživatelé, kteří potřebují elektrickou koloběžku na pravidelné a delší jízdy. Při výběru se také můžete setkat s gyroskopický způsobem řízení. Měnit rychlost je zde možné pomocí přitažení a uvolnění řidítek.

Motor – je srdcem celé koloběžky. Čím vyšší kvalita, tím lépe. Cenově nejdostupnější modely jsou obvykle vybaveny motorem s výkonem okolo 200 W, ty se však hodí spíše pro děti. Do města jsou vhodné koloběžky s výkonem alespoň 300 W. S takovým modelem ujedete na jedno nabití cca 15 km. U dražších typů se můžeme setkat s výkonem přesahujícím 500 W. Takový motor umožňuje dojezd i několik desítek kilometrů.

Brzdy – jsou zásadním bezpečnostním prvkem, kterým elektrické koloběžky disponují. Elektrické koloběžky mají buď mechanické nebo elektromagnetické brzdy. Mechanické brzdy se obsluhují stejným způsobem, jak to je v případě klasického kola. Elektromagnetické brzdy mají delší reakční dobu a jejich obsluha v některých případech nemusí být praktická.

Výdrž baterie – je jedním z nejdůležitějších parametrů, kterým byste měli věnovat pozornost. Obecně platí, že levnější modely elektrických koloběžek disponují nižší výdrží jako jejich dražší alternativy. Obvykle se dojezd koloběžek pohybuje kolem hodnoty 15 km na jedno nabití. Doba nabíjení je zase cca 2-6 hodin. Ty nejlepší modely dokáží na jedno dobití i několik desítek kilometrů, při čemž délka procesu nabíjení zůstane stejná.

Kola – na trhu dominují dva typy kol. Jedním z nich jsou nafukovací kolečka, druhým pevné polyuretanové kola. Na trhu jsou i modely s kombinovaným osazením kol. Nafukovací kola disponují lepší přilnavostí k povrchu, čímž se zlepšuje tlumení případných nárazů v členitějším terénu. Nevýhodou je možnost propíchnutí.

Konstrukce – je dobré vybrat koloběžku s pevnou konstrukcí. Při výběru doporučujeme zaměřit se především na hlavní nosný rám, který je nejdůležitějším konstrukčním prvkem. Součástí správného provedení konstrukce jsou i dostatečně pevné a široké řídítka, o které se můžete při jízdě opřít. Samozřejmostí by měla být jejich výšková nastavitelnost.