Menu Zavřeno

Jak vybrat ledničku?

NEJLEPŠÍ LEDNIČKA

Chladnička je jedním z nejzákladnějších domácích spotřebičů, proto vás její nákup dříve či později nemine. Ať už si zařizujete novou domácnost, nebo hledáte náhradu za model, který dosloužil. Nejčastější volbou pro běžnou domácnost je kombinovaná chladnička, která současně nabízí chladící i mrazící část, ovšem sáhnout můžete i po Monoklimatické modelu či velké americké chladničce. Který typ vybrat a jaké konkrétní modely doporučujeme, se dozvíte v následujícím článku.

Jak vybrat lednici?

Typ – kombinované, monoklimatické a americké. Nejčastěji lidé zvolí kombinovanou chladničku s mrazničkou, protože nabízí ideální kompromis. Výběr modelů je široký a na trhu najdete jak malé modely, tak i velké pro vícečlennou domácnost. Umístění mrazící části může být nahoře i dole. Volba záleží na vašich preferencích, avšak praktičtější je mrazák vespod, protože se do chladící části nemusíte ohýbat. Členové velké domácnosti ocení ledničku amerického typu, tzv. side-by-side. Ta nabízí velký objem, stejně jako množství užitečných funkcí (např. dávkovač ledu, nápojový automat či domácí bar). Kromě vyšší ceny se však připravte i na vyšší účty za elektřinu. Pokud máte mrazák samostatně, případně ho nepotřebujete, existují pro vás monoklimatické lednice. Díky absenci mrazicí části nabízejí velký chladící prostor, kam se snadno vejde sud piva.

Velikost a uspořádání – určit správnou velikost chladničky může být obtížné. Platí, že na jednu osobu připadá 60 – 70 litrů lednice a 25 litrů mrazáku. Čtyřčlenná rodina by proto měla poohlédnout po lednici se zhruba 240 litry chladničky a 100 litry mrazničky. K této hodnotě přidávejte či ubírejte objem, a to na základě vašich kuchařských návyků. Pokud se doma stravujete minimálně, stačí vám menší zařízení, naopak pokud pořádáte velké rodinné hostiny, investujte do větší chladničky. Dejte si pozor na čistý a hrubý objem. Vždy vás zajímá čistý objem. Hrubý objem vypovídá o vnějších rozměrech, ale v tomto směru sledujte spíše rozměry udávány v centimetrech. Počítejte s tím, že k instalaci a správné cirkulaci vzduchu kolem chladničky je potřebný volný prostor minimálně 5 cm vzadu, 5 – 10 nad a 2 cm po stranách.

Barva a provedení povrchu – mnoho zákazníků vybírá lednici, aby jim ladila do celkového designu kuchyně. Na výběr jsou nejčastěji tři barvy – bílá, nerezová či černá. V případě nerezu zbystřete, protože existuje několik jeho variant. Buď jde o imitaci stříbrné barvy, nebo klasické nerez, popřípadě broušený povrch INOX.

Spotřeba a klimatická třída – úspornost, stejně jako u ostatního bílého zboží, se udává prostřednictvím energetické třídy, která vyjadřuje spotřebu elektrické energie vůči velikosti. Ledničky mají logicky vyšší spotřebu v kWh než malé spotřebiče, avšak mohou být energeticky úspornější. To poznáte podle označení A a počtu plus, přičemž A +++ je úspornější než A +. V řeči peněz to znamená roční úsporu několik stovek korun. Důležitá je i klimatická třída, která určuje, jaká maximální a minimální teplota by měla být v okolí chladničky. Tyto třídy jsou čtyři: SN – teplota okolí +10 až +32 ° C N – teplota okolí +16 až +32 ° C ST – teplota okolí +18 až +38 ° C T – teplota okolí +18 až +43 ° C

Hlučnost – bude vás trápit pravděpodobně pouze v případě, kdy vedle ledničky spíte nebo máte spojenou kuchyň s obývacím pokojem. Obecně jsou lednice poměrně tiché, přesto se za ideální hlučnost udává hodnota menší než 40 decibelů.

Funkce – při široké nabídce dochází k tomu, že se výrobci předhánějí a vymýšlí nejrůznější funkce. Některé jsou poměrně zásadní, jiné slouží čistě k vyššímu komfortu. Antibakteriální ochrana – zabraňuje tvorbě bakterií a plísní a potlačuje nežádoucí pachy. LCD displej – usnadňuje ovládání a přináší přehled o nastavené teplotě. Beznámrazový systém No Frost – zabraňuje tvorbě námrazy. Nulová zóna – speciální zásuvka na zeleninu, ryby a maso. Super Cool – superchlazení. Super Freeze – supermrazení 6. smysl – automaticky nastaví ideální teplotu. Varovný signál – upozorní, pokud nezavřete dveře. Prázdninový režim – sníží výkon chladničky, přičemž trvanlivé potraviny uchová v dostatečném chladu. Dávkovač vody a ledu – součást některých amerických lednic. Domácí minibar – součást některých amerických lednic.

Záruka – standardní záruka je 2 roky, ale v případě dražších modelů může výrobce nabízet zdarma i prodlouženou záruku. Tuto skutečnost byste měli při výběru vzít také v úvahu.