Menu Zavřeno

Jak vybrat dobrý snowboard?

Čím se řídit při výběru snowboardu?

Před výběrem snowboardu je důležité, aby si každý odpověděl na pár otázek, díky kterým zjistí, jaký je typ jezdce, a tím pádem i jaký snowboard je pro něj vhodný.

Snowboardové vybavení se vyrábí pro všechny druhy jezdců. Čím je snowboardista pokročilejší, tím větší má nároky na jízdní vlastnosti, jako tuhost snowboardu a váhu snowboardu. Před koupi snowboardu je dobré vědět, v které kategorii se přibližně pohybujete, ale je také dobré myslet na to, že se můžte časem zlepšit. Když si koupíte lepší snowboard dříve, určitě vám pomůže v pokroku. To ale neznamená, že když si začátečník koupí nejlepší snowboard, bude hned nejlepší. Proto doporučujeme kupovat snowboardy dle vaší pokročilosti.

Výška snowboardu

Vhodná výška snowboardu je pro každý styl trochu jiná. Všeobecně ale platí: vhodná výška je v úrovni brady jezdce + / – 5 cm, pro těžší jezdce je lepší volit delší snowboard a naopak pro lehké jezdce kratší snowboard. Tvrdost snowboardu je dalším hodně ovlivňujícím aspektem: tvrdší a delší snowboard lépe drží stopu a je vhodný pro pokročilé a težší jezdce. Měkčí a kratší snowboard je lépe ovladatelný hlavně v nižší rychlosti a je vhodný pro začátečníky nebo pro lehčí jezdce. Při koupi snowboardu je dobré vědět doporučenou váhu jezdce určenou výrobcem pro daný snowboard. V případě, že váha uvedená není, pravidlo výšky v úrovni brady jezdce nezklame! Výška dětského snowboardu je vhodná v úrovni nosu.

Šířka snowboardu

Dbejte na to, aby špička a pata boty nepřesahovala přes snowboard o více než 3 cm. Pro jezdce s větší velikostí chodidla jsou vhodné typy wide (W). Tyto snowboardy jsou zároveň vhodné do hlubšího a neupraveného sněhu.

Dámské snowboardy

Jsou přesně konstruovány pro ženy, rozdíl tedy není pouze v designu, ale i ve vlastnostech. Snowboardy jsou užší kvůli menší noze, užší je i postoj. Tuhost je menší, neboť dámy při stejné výšce váží méně než pánové.

Dětské snowboardy

Jsou opět konstruovány pro potřeby dětí. Většinou jsou mnohem měkčí, užší a používají základní konstrukce, které jsou přispůsobené pro jízdu děti. Výšku snowboardu lze pořídit o něco větší z toho důvodu, že děti mají větší sílu v poměru k jejich výšce. Také je lepší volit výšku v úrovni nosu proto, aby snowboard sloužil dítěti více let.

Pánské snowboardy

Allround snowboard – jsou určeny pro univerzální použití a jsou vhodné jak pro začátečníky a rekreační jezdce, tak i pro ty, co hledají univerzální snowboard na sjezdovku, do hlubokého sněhu nebo na základní skákání. Tato skupina tvoří cca 70 % všech měkkých snowboardů. Výška těchto snowboardů by měla být v úrovni brady jezdce, ovšem pro těžší jezdce je lepší volit delší snowboard a naopak pro lehké kratší.

Freeride snowboard – nejsou vhodné pro freestyle, ale do neupravených svahů. Výška se obvykle volí mezi bradou a nosem. Snowboard je charakteristický větším posunem inzertů směrem k patce, z důvodu lehčího ježdění v hlubokém sněhu. Šířka špice bývá širší než šířka patky, protože špička musí „plavat“ a naopak patka se musí jednodušeji „bořit“ při jízdě v prašanu.

Freestyle snowboard – nejsou vhodné pro začátečníky a klasickou jízdu po sjedovce nebo mimo ní. Slouží především zkušeným jezdcům pro skoky, u-rampy, snowparky, ale i pro jízdu po zábradlích. Výška se obvykle volí o něco kratší cca v oblasti krku.

Race a Alpine snowboardy – jedná se o specialní snowboardovou disciplínu, která se výrazně liší od předešlých stylů. Používají se zde tvrdé snowboardy, tvrdá vázání a tvrdé skeletové boty. Slouží především pro závodní disciplíny jako slalom a obřák.

Příslušenství k snowboardu

Jízda na snowboardu je pro nezkušené jezdce velmi riziková, proto doporučujeme opatřit si alespoň kvalitní helmu, která vás dokáže ochránit před nepříjemným zraněním. Opatřit si však mužete i další užitečné příslušenství jako stylové soupravy, termoprádlo, rukavice, snowboardové gripy, škrabky na kluznice, vosky a další snowboardové příslušenství nebo třeba selfie tyč, pro zachycení perfektních okamžiků z jízdy!