Menu Zavřeno

Jak ušetřit za vodu v domácnosti?

Každá kapka vody se počítá. Proto vám přinášíme 12 tipů na úsporu vody, za které vám peněženka určitě poděkuje.

 1. Používejte perlátory, které vodu provzdušní a sníží tím spotřebu.
 2. Když si čistíte zuby nebo se holíte, vypínejte vodu. Necháte-li vodu téct, můžete za minutu vyplýtvat až 9 litrů vody.
 3. Nemyjte nádobí pod tekoucí vodou. Odtok ve dřezu uzavřete špuntem, nádobí ponořte do vody a ušetřete tak až 50 % vody, kterou na mytí nádobí potřebujete. Nádobí oplachujte pod mírným proudem studené vody.
 4. Zkontrolujte, zda vám nekapou kohoutky. Pokud ano, opravte je. Jedna kapka za vteřinu znamená, že se za rok vyplýtvá až 12 m3 vody!
 5. Myčku zapínejte, jen když je plná. Používejte eko program, který spotřebuje méně vody i energie.
 6. Místo koupele ve vaně dejte přednost rychlé sprše. Na jedno mytí tak ušetříte až 100 litrů vody. Pokud máte i tak raději koupel ve vaně, pokuste se používat méně vody, než jste zvyklí.
 7. Zametejte, nestříkejte vodou. K úklidu balkónu, dvora nebo garáže používejte smeták. Když prach splachujete hadicí, vyplýtváte stovky litrů vody.
 8. Zahradu zalévejte dešťovou vodou. Nepoužívejte k zalévání vzácnou a často drahou pitnou vodu, dejte přednost vodě ze studny nebo dešťové vodě.
 9. Toaletu nesplachujte často. Nevyhazujte do toalety potraviny, cigarety nebo papírové ubrousky.
 10. Kupte si vodotěsnou sprchovou hlavici. Pokud má sprchová hlavice provzdušňovač, spotřebujete při pětiminutové sprše jen 30‒ 50 litrů vody.
 11. Nádrž u toalety vyměňte za nádrž se dvěma komorami. Ta má dva režimy ‒ standardní a úsporný. K dispozici jsou i modely s funkcí stop, u kterých je možné splachování kdykoli zastavit.
 12. U kohoutku používejte provzdušňovač, jedná se vlastně o vodotěsnou koncovku namontovanou na kohoutek. Snižuje spotřebu vody z 12‒15 litrů na 7 litrů za minutu.
 13. Nemyjte auto pod tekoucí vodou. Při mytí auta použijte kýbl, houbu a vhodný čisticí prostředek. Tu použijte až na konec k opláchnutí auta, pokud to bude opravdu potřeba.