Menu Zavřeno

Jak připravit půdu a jak pečovat o trávník?

Každý z nás má jiné vnímání dokonalého trávníku. Někomu stačí, že je plocha zelená, někdo chce mít trávník barevný a plný květů a jiný šílí i z toho, že se mu v trávníku objevila jiná travní jednoděložná odrůda. Zapeklitostí ohledně trávníků je opravdu mnoho, takže se budeme v článku věnovat tomu, jak ideálně založit a pečovat o trávník, který bude téměř dokonalý a „univerzální“.

Před založením trávníku je vždy nutné se zamyslet, pro jaký účel by měl sloužit, jakou máte půdu, jak často budou na trávníku děti a domácí mazlíčci, jak jste na tom s vodou a kolik času trávníku můžete věnovat.

Většinou lidé koupí první hřišťovou travní směs kterou potkají v obchodu, trochu nakypří půdu, rozhází semínka, lehce pohrabou a k večeru zalévají. Ano, toto je případ většiny pokusů o trávník. Ona nějak tráva vyroste a díky tomu, že jste vybrali hřišťovou směs (převaha odrůd jílku), tak vám vyroste velmi rychle, ale.. díky této odrůdě a špatné přípravě podloží se po pár měsících utrápíte jelikož jílky jsou náročné na závlahu, velmi rychle rostou (časté sekání) a kvůli špatně připravenému podloží se po čase zemina utuží takovým způsobem, že se do ní špatně vstřebá voda a trávník bude hodně náchylný na sucho. Jak je to tedy správně? K tomu se dostaneme níže.

Nejdříve si v úplném základu vysvětlíme travní odrůdy:

  • jílky – sportovní trávníky, rychlá regenerace, velká spotřeba vody, rychlí růst (klíčí po cca 5 dnech), tlustější listy, nutné sekat na 3-5 cm
  • kostřava – okrasné trávníky, pomalejší regenerace, nízká spotřeba vody, pomalí růst (klíčí cca po 14 dnech), tenké husté listy, nutné sekat ideálně na 2-3 cm
  • lipnice – zátěžové trávníky, pomalu zakořeňuje, vytrvalá, pomalí růst (klíčí cca po 20 dnech), úzký list
  • psineček – husté trávníky bez zátěže, rychleji plstnatí, pomalí růst (klíčí cca po 30 dnech)

Toto jsou základní odrůdy, které mají ještě x klonů, které se odlišují kvalitou (většinou nejlevnější semeno bude z nejméně kvalitního klonu). Většinou jsou travní směsi tvořené mixem různých odrůd – převážně jílek a kostřava.

Nelze říci, které budou pro koho nejvhodnější, ale jelikož jsou léta každým rokem sušší, tak se pro naše klima jeví jako nejlepší volba směs pouze z kostřav, které jsou nenáročné na vodu, tvoří hustý trávník a pokud nachystáte kvalitnější podloží, tak tráva zvládne běžnou domácí zátěž bez problémů.

Postup přípravy pro setí trávníku:

  1. Nejprve s pomocí orby a následně kultivátoru načechráme stávající zeminu, kterou následně srovnáme do orientační hrubé podoby. Pokud máme pěknou zeminu, která byla tvárná i před načechráním, tak je napůl vyhráno. Pokud máte jílovitou zeminu, která se lepí, hrudkuje a vytváří nepropustnou vrstvu, pak se jedná snad o nejhorší variantu.
  2. Nyní v případě automatické závlahy je nutné roztahat okruhy a umístit postřikovače. Této činnosti se vůbec nebojte, jelikož není čeho. Existuje několik online plánovačů, kam vložíte rozměry zahrady, jednotlivé postřikovače a následně vyexportujete potřebný materiál, který jen objednáte, spojíte od rozvodné šachty a máte hotovo. Můžete využít i papír a vše si rozkreslit, neboť u každého postřikovače je uvedený i dosah (při jejich plánování umístění nevycházejte z maximálního, ale spíše z minimálního – regulovat můžete vždy), který se odvíjí od výkonnosti čerpadla. Na jeden okruh nedávej více než 4 postřikovače (dle výkonnosti čerpadla, ale lepší mít předimenzováno). Takže naplánovat, objednat, položit a automatiku můžete řešit později. Opět není složité na hlavní přívod přes rozvaděč připojit elektroventily dle počtu okruhů, ty připojit na řídící jednotku (dle návodu zvládne opravdu každý), v řídící jednotce nastavit zavlažování a máte hotovou automatickou závalhu svépomocí.
  3. Na tuto vrstvu navezeme písek. Proč písek? Jelikož je nezhutnitelný, takže tráva jím bude stále pěkně prorůstat, písek bude propouštět vodu i živiny až do zemité vrstvy, kam se časem dostanou i kořínky trávy a právě toto zemité podloží se díky vrchní vrstvě písku pěkně nasytí vodou a nevyschne tak rychle, takže bude trávu déle vyživovat i v případě, že nebude pršet delší dobu. Jaký písek? Odborníci budou tvrdit, že pouze křemičitý, ale ten by vás vyšel hrozně draho. Doporučujeme si s tím tedy nedělat vrásky a zaměřit se na běžný písek v pískovnách s frakcí 0/2 tzv. malťák, který je krásně jemný. Tento písek navezte na celou plochu srovnané a nakypřené zeminy v takovém množství, aby jeho vrstva byla celoplošně cca 7 cm. Tímto krokem vytvoříte krásně propustnou vrstvu a nezhutnitelnou vrstvu, kterou se trávník rychle prokoření až k zemité části, odkud bude tahat vodu a živiny z použitých hnojiv. Tuto vrstvu už byste měli mít srovnanou již ve chtěné výšce trávníku a několikrát uválenou.
  4. Následně přistoupíme k setí travní směsi (doporučujeme VV-3/2 OKRASNÁ DO SUCHA BEZ LIPNICE). Sejte více než méně (doporučujeme cca 6 kg na 100 m2). Pokud milujete secí vozík, pak jej klidně používejte, ale doporučujeme jít a rozhazovat si osivy před sebou v maximálně metrových pruzích (žádné krmení slepic a rozhazování švihem). Takto totiž vidíte, kolik přímo sypete na konkrétní místo. Následně můžete ještě celou plochu projít znovu do kříže. Poté vezměte vál a přejeďte osivo, čímž ho zatlačíte mírně do písku.
  5. Nyní přichází v ideálním případě na řadu rašelina nebo substrát (nemusí být travní) smíchaný 1:1 s pískem v rámci úspor. Touto směsí přikryjeme osivo (maximálně 1 cm), které se tak ochrání před rychlím vysušováním a naposledy vše uválíme i do kříže. Pokud chcete klíčení urychlit, můžete přikrýt osetou plochu bílou jemnou netkanou textilií. Ještě než se vrhnete na další krok, tak je vhodné rozhodit i hnojivo dle doporučeného dávkování (cca 3 kg na 100 m2). Není třeba kupovat extrémně drahá hnojiva, ale stačí obyčejné NPK, kdy 25 kg pytel seženete kolem 900 Kč.
  6. Po těchto krocích následuje intenzivní zavlažování, kdy po dobu 3 týdnů nesmíte dovolit, aby vám vrchní vrstva nějak extrémně proschla, takže ideálně 3-4 denně je nutné kropení. Pokud sejete na jaře nebo na podzim, pak je to díky příznivému počasí jednodušší.
  7. Teď musíte už jen vyčkat a pravidelně kropit, pokud máte doporučenou směs, tak by měla být všechna semínka venku cca za 30-40 dní a v tuto dobu uvidíte, jak se poctivé setí povedlo. První rok trávník nebude asi ještě stoprocentní, ale jakmile přijde další jarní období (traviny nejrychleji odnožují), tak by se mělo vše krásně zahustit.
  8. První seč proveďte jakmile bude mít tráva kolem 10 cm a nezkracujte o více než 1/3, aby tráva neutrpěla šok a postupně délku zkracujte. Ideální bude sekat 2 týdně, kdy trávník takto pravidelnou sečí donutíte rychleji houstnout a zbavíte se i části nežádoucího plevelu. Před sekání si ideálně vždy přebrušte nůž u rotační sekačky lamelovým brusným kotoučem připnutým v úhlové brusce.

Možná si říkáte, že je to moc práce? Je to možná náročnější, než jen pohrabat semínka, ale určitě se vám to v delším čase odmění krásně prosperujícím trávníkem, který se bude lépe udržovat. Jak udržovat? To si dozvíte v dalším článku.