Menu Zavřeno

Nejdražší materiály na světě

Napadlo vás někdy, která komodita či materiál je nejdražší na světě? Zlato? Platina? Drogy? Je mnohem více dražších komodit.

 1. Šafrán – 274 Kč/gram
  Pochází ze západní Asie. Na podzim kvete fialovým květem, v každém květu jsou tři nitkovité, 2-3 cm dlouhé purpurově hnědé čnělky, které se sklízejí ručně, odštípnutím. Neexistuje žádný stroj, který by jakkoliv ulehčil sběr.
 2. Zlato – 1394 Kč/gram
  V současné době je důležitým materiálem v elektronice, kde je ceněn jeho nízký přechodový odpor a odolnost proti korozi. V přírodě se vyskytuje zejména ryzí.
 3. Rhodium – 1444 Kč/gram
  Rhodium je drahý kov stříbřitě bílé barvy. Hlavní uplatnění nalézá ve slitinách s platinou při výrobě termočlánků a teplotně odolných součástí průmyslových výrobních zařízení.
 4. Platina – 1494 Kč/gram
  Velmi těžký a chemicky mimořádně odolný drahý kov stříbřitě bílé barvy. Kov vhodný pro ražbu, ze sběratelského hlediska jsou staré platinové mince velmi vzácné.
 5. Pervitin – 2490 Kč/gram
  V dnešní době je hlavně zneužíván jako snadno připravitelná pouliční droga, která stimuluje centrální nervovou soustavu. Metamfetamin velmi účinně potlačuje únavu a potřebu spánku, zrychluje psychomotorické tempo, očekávaným účinkem je rovněž euforie a zvýšená sebedůvěra.
 6. Roh nosorožce – 2739 Kč/gram
  Rozdrcený roh čili prášek z rohu nosorožce tvoří součást některých lidových léčiv a afrodisiak, například v tradiční čínské medicíně. V jiných zemích se z rohů zase vyřezávají rukojeti tradičních nožů a dýk.
 7. Heroin – 3237 Kč/gram
  Je silně návykový. V ČR je výroba, držení a prodej heroinu nelegální, ale například ve Velké Británii je pod jménem diamorphine k dostání na lékařský předpis.
 8. Kokain – 5254 Kč/gram
  Jedná se o rostlinný tropanový alkaloid z jihoamerického keře jménem koka pravá. Kokain účinkuje jako silné stimulancium a lokální anestetikum.
 9. LSD – 74700 Kč/gram
  Na LSD nevzniká závislost a má extrémně nízkou toxicitu, ačkoli se po požití drogy mohou vyskytovat nežádoucí psychiatrické reakce, jako je úzkost či blud, které mohou vést k ublížení na zdraví.
 10. Plutonium – 99600 Kč/gram
  Silně radioaktivní a velmi toxický kovový prvek. Připravuje se uměle v jaderných reaktorech především pro výrobu atomových bomb. Je využitelné rovněž jako palivo pro jaderné reaktory.
 11. Painite – 224100 Kč/gram
  Velmi vzácný minerální boritan. Mnoho let byly známé pouze tři malé krystaly. Průzkum v oblasti Mogok určil několik nových míst s výskytem painite, které byly důsledně prozkoumány a vyústily v několik tisíc nových vzorků.
 12. Taaffeit – 498000 Kč/gram
  Richard Taaffe objevil první vzorek, který byl broušený a leštěný v říjnu 1945 v klenotnictví v Dublinu v Irsku. Je jedním z nejvzácnějších drahokamů ve světě.
 13. Tritium – 747000 Kč/gram
  Tritium se vlivem ionizujícího záření z vesmíru vyskytuje ve vrchních vrstvách zemské atmosféry a ve stopovém množství i v běžné vodě. Používá se na ciferníky hodinek, mířidla zbraní, jako přívěsky nebo nouzové svítilny.
 14. Diamanty – 1369500 Kč/gram
  Vzniká v horním zemském plášti za vysokých teplot a tlaků v ultrabazických vyvřelinách. Nejznámější je využití diamantů ve šperkařství. Velmi významné je i využití v průmyslu. Vyrábějí se z nich řezné, vrtné a brusné nástroje.
 15. Californium 252 – 672,3 milionu Kč/gram
  Radioaktivní kovový prvek, který doposud nebyl izolován v dostatečně velkém množství, aby bylo možno určit všechny jeho fyzikální konstanty. Slouží pro nastartování řetězové reakce v jaderném reaktoru při jeho prvním uvádění do provozu.
 16. Antihmota – 1 556 trilionů Kč/gram
  Antihmota je druh látky, která je složena z antičástic k běžným částicím, tzn. například pozitronů místo elektronů. Obecně antičástice je částice, která má všechny své náboje, například elektrický náboj, vůni či barvu, opačné než daná částice.

Projevy antihmoty lze studovat ve vesmíru nebo ve specializovaných experimentech. Dnes je dokonce možné ji vyrobit (např. v urychlovači částic CERN, ale podle novodobých studií se také tvoří v blesku), přičemž se otevírají nové možnosti fyzice, chemii a technice.

Nejdražší materiály na světě jsou často vzácné nebo mají unikátní vlastnosti, které je činí velmi cennými. Náklady na tyto materiály mohou záviset na různých faktorech, včetně dostupnosti, obtížnosti získání, čistoty a technologického zpracování. Některé z nejdražších materiálů zahrnují:

 1. Antimatter (Antihmota): Antimaterie je tvořena antipartikulemi, které mají opačný náboj než běžná hmota. Je extrémně nákladná na výrobu a uchování. Ceny jsou odhadovány na miliardy dolarů za gram.
 2. Californium-252: Californium-252 je umělý radioaktivní izotop kalifornia, který se používá jako neutronový zdroj v různých vědeckých aplikacích. Jeho cena může dosahovat stovek milionů dolarů za gram.
 3. Diamonds (Diamanty): Diamanty patří mezi nejcennější drahokamy a jsou hodnoceny podle své čistoty, barvy, váhy a řezu. Některé diamanty s unikátními vlastnostmi mohou dosáhnout velmi vysokých cen za karát.
 4. Plutonium-238: Plutonium-238 je radioaktivní izotop plutonia, který se používá jako zdroj energie pro kosmické sondy a jiné kosmické mise. Jeho výroba a manipulace jsou nákladné, s cenami kolem 8 000 dolarů za gram.
 5. Trufflí: Bílé a černé lanýže (trufflí) patří mezi nejdražší potraviny na světě. Cena trufflí může dosáhnout tisíců dolarů za kilogram, přičemž některé extrémně vzácné kusy byly prodány za statisíce dolarů.
 6. Platina: Platina patří mezi vzácné kovy a je často používána v šperkařství, výrobě automobilů a elektronice. Cena platiny může být vysoká, přičemž cena se pohybuje v řádech tisíců dolarů za trojskou unci.
 7. Rhodium: Rhodium je vzácný kov, který patří mezi platinové kovy. Je využíván ve šperkařství a v katalyzátorech v automobilovém průmyslu. Je známý pro svou vysokou cenu, která může dosáhnout několika tisíc dolarů za trojskou unci.
 8. Hafnium: Hafnium je kovový prvek, který se používá v jaderném průmyslu a elektronice. Cena hafnia je vysoká, přičemž se pohybuje kolem stovek dolarů za kilogram.
 9. Saffron (Šafrán): Šafrán patří mezi nejdražší koření na světě. Jeho cena může dosahovat tisíců dolarů za kilogram. Šafrán je ručně sklízený ze semen květů krokusu.
 10. Plutonium-239: Plutonium-239 je radioaktivní izotop plutonia, který může být využit v jaderných reaktorech nebo pro výrobu jaderných zbraní. Jeho cena se odhaduje na desetitisíce dolarů za gram.

Ceny materiálů se mohou měnit v závislosti na mnoha faktorech, a proto jsou uvedené hodnoty spíše orientační.