Menu Zavřeno

15 zajímavostí o Asii

Rozmanitost kultur: Asia je největší a nejlidnatější kontinent na světě s ohromnou rozmanitostí kultur, jazyků a tradic.

Himaláje a Mount Everest: Himaláje, nacházející se v Asii, hostí nejvyšší horu světa, Mount Everest, s vrcholem ve výšce 8 848 metrů nad mořem.

Velká čínská zeď: Čínská zeď, jedno z divů světa, je monumentální stavbou, která byla postavena k obraně před invazemi.

Mangrovníky v Sundarbans: Sundarbans, na hranicích mezi Indií a Bangladéší, jsou domovem rozsáhlých mangrovových lesů a unikátní fauny, včetně bengálských tygrů.

Tokyo – Technologické centrum: Tokio, hlavní město Japonska, je technologickým centrem s futuristickou architekturou, inovativními technologiemi a pulzujícím životem.

Angkor Wat v Kambodži: Angkor Wat je impozantní chrámový komplex v Kambodži, známý svou architekturou a historickým významem.

Různost výškových staveb v Dubaji: Dubaj v Spojených arabských emirátech je známý svými výškovými budovami, včetně Burj Khalify, nejvyšší budovy na světě.

Gúru Nanak a Harmandir Sahib: Harmandir Sahib, známý také jako Zlatý chrám, v Amritsaru v Indii, je posvátné místo s významem pro sikhismus.

Čajové plantáže v Darjeelingu: Darjeeling v Indii je známé svými čajovými plantážemi, které produkují některé z nejlepších čajů na světě.

Panda v Číně: Čínský velký panda, symbol své země, je ohroženým druhem a stále je centrem ochranářských snah.

Transsibiřská železnice: Transsibiřská železnice, jedna z nejdelších železnic na světě, propojuje Moskvu s Vladivostokem, překonávající tisíce kilometrů.

Holi v Indii: Holi, indický festival barev, je oslavou jara, kde lidé hrají s různobarevnými prášky a oslavují radost a harmonii.

Mekong – Životně důležitá řeka: Mekong je významnou řekou v jihovýchodní Asii, poskytující vodu a živobytí pro mnoho lidí v regionu.

Silk Road: Hedvábná stezka, historická obchodní cesta, propojovala východní a západní části Asie, přispívající k kulturní výměně.

Taj Mahal v Indii: Taj Mahal v Ágře, postavený jako symbol lásky, je jedním z nejznámějších světových památek a UNESCO Světovým dědictvím.

Víte také, že..

 1. S více než 4 miliardami lidí a 30 % zemského povrchu je Asie největším a nejlidnatějším kontinentem Země.
 2. 90 % světové produkce rýže se konzumuje v Asii.
 3. Asi 50 % Asiatů má problémy s metabolizací alkoholu kvůli chybějícímu jaternímu enzymu, který je potřebný k jeho zpracování.
 4. Opičí mozky se jedí jako pochoutka v částech Číny, jižní Asie a Afriky.
 5. Jeden z nejbohatších mužů v Asii, sir Ka-shing Li, odešel ze školy ve věku 15 let.
 6. Nepál byla první zemí v Asii, která zavedla homosexuální manželství a zakázal trest smrti.
 7. Filipíny mají nejpomalejší rychlost internetu v celém regionu jihovýchodní Asie s průměrnou rychlostí 3,54 Mb / s.
 8. Odhaduje se, že Džingis Chán zabil asi 40 milionů lidí v Asii a Evropě.
 9. Lidé v Asii musí chodit v průměru 6,7 km pro vodu.
 10. V roce 2010 měla Asie 3,3 milionu milionářů, což je mírně pod Severní Amerikou s 3,4 miliony milionářů.
 11. Alexandr Veliký byl současně král Makedonie, faraón Egypta, král Persie a král Asie.
 12. V roce 2016 získal prodejce jídel na ulici v Singapuru Michelinovou hvězdu.
 13. Hasiči v Dubaji používají jetpacks k řešení požárů ve výškových budovách.
 14. V roce 1912 jako mladý muž, bývalý prezident Vietnamu Ho Chi Minh pracoval jako pomocník kuchaře na lodi směřující do USA.
 15. Přes 100 000 divokých tygrů se potulovalo v Asii před sto lety. Dnes jejich počet klesl na přibližně 3200 kvůli pytláctví.
Pokud znáte další zajímavosti, napište je do komentářů – my doplníme.