Menu Zavřeno

Zajímavostí legendárním Titanicu a jeho havárii

Titanic, největší a nejluxusnější loď své doby, má bohatou historii, ale je nejvíce známý svým tragickým potopením v roce 1912. Zde jsou některé zajímavosti o Titanicu:

  1. Velikost a luxus: Titanic byl považován za největší a nejluxusnější loď na světě při svém spuštění na vodu v roce 1912. Měl 269 metrů délky a byl vybaven luxusními vybaveními, jako byly bazény, knihovny, restaurace a palačinky na přání.
  2. První plavba: Titanic odstartoval na svou první plavbu z Southamptonu do New Yorku dne 10. dubna 1912. Během této plavby měl mnoho bohatých pasažérů, včetně známých osobností té doby.
  3. Potopení: Titanic narazil na ledovou horu brzy ráno 15. dubna 1912. Přestože bylo varování o ledovcích, loď plula příliš rychle a v noci došlo k tragickému potopení. Ztrátu na životech utrpělo přes 1500 lidí.
  4. Bezpečnostní opatření: Přestože Titanic byl považován za nezranitelný, měl nedostatečné bezpečnostní opatření, jako byly nedostatečné záchranné čluny pro všechny pasažéry a posádku.
  5. Telegrafní výzvy o pomoc: Po srážce s ledovou horou posádka Titanicu vysílala telegrafní výzvy o pomoc. Poblíž se nacházela loď Carpathia, která přišla na pomoc a zachránila přeživší.
  6. Film Titanic: V roce 1997 byl vytvořen film Titanic režiséra Jamese Camerona, který se stal jedním z nejúspěšnějších filmů v historii. Film sleduje příběh fiktivní lásky během skutečné tragédie potopení lodi.
  7. Podmořský výzkum: V roce 1985 byla lokalizována vrak Titanicu na mořském dně. Podmořské výzkumné mise odhalily mnoho detailů o potopení a stavu vraku.
  8. Děti na Titanicu: Na Titanicu bylo 109 dětí, z nichž mnoho nebylo schopno dostat se na záchranné čluny, což přispělo k vysoké úmrtnosti dětí během katastrofy.
  9. Výroba replik: Existují plány a projekty na vytvoření repliky Titanicu, která by sloužila jako luxusní výletní loď. Tyto projekty byly předmětem kontroverzí a diskusí o etice vzhledem k historii lodi.
  10. Muzea a památníky: Po celém světě existují muzea a památníky věnované Titanicu, včetně muzea v Belfastu, kde byl Titanic postaven, a muzea ve Spojených státech a Kanadě.

Titanic zůstává v paměti lidí jako symbol nejen luxusu a pokroku, ale i tragédie a lidské zranitelnosti v tváři přírodních sil.

Je to již více jak 100 let, kdy „nepotopitelná“ loď Titanic, narazila při své první plavbě přes Atlantik do ledovce. Stalo se tak ve 23:40 a za dvě a půl hodiny už po Titaniku nebylo ani památky.

Víte také, že..

  1. Zrušené cvičení se záchrannými čluny – 14. dubna 1912, ten den, kdy Titanic trefil ledovec, bylo v plánu cvičení se záchrannými čluny, které kapitán Smith zrušil.
  2. Vteřiny na akci – Od okamžiku, kdy hlídka spatřila ledovec a nahlásila jej, uběhlo do nárazu pouhopouhých 37 vteřin!
  3. Noviny na Titaniku – Tiskly se každý den přímo na palubě a cestujícím přinášely zprávy, inzeráty, burzovní informace, výsledky koňských dostihů.
  4. Poloprázdné záchranné čluny – V prvním spuštěném záchranném člunu, který měl kapacitu 65 lidí bylo pouze 24.
  5. Pouhé dvě vany – Ve třetí třídě mělo více než 700 lidí dohromady pouhé dvě vany.
  6. Carpathia nebyla nejbližší loď, když se Titanic potápěl – Všechny přeživší ze člunů vylovila posádka parníku Carpathia, ale v té době byla v okolí ještě bližší loď Californian. Její radista ale bohužel spal a neslyšel vysílačku.
  7. Palubní menu v den tragédie – V první třídě v ten den bylo servírováno jehněčí s mátovou omáčkou, ústřice, paštika z Foie Gras, druhá třída měla mimo jiné pečeného krocana s brusinkovou omáčkou, švestkový puding a třetí pečené hovězí, vařené brambory a kukuřici.
  8. Dva zachránění psi – Cestovalo celkem devět psů a dva z nich byli zachráněni. Trpasličí špic a pekingský palácový psík.
  9. Čtvrtý komín – Čtvrtý komín byl jen atrapou, aby loď působila ještě majestátněji, proto nekouřil.
  10. Královská poštovní loď – Titanic se celým jménem nazýval R.M.S. Titanic. Ona zkratka znamená Royal Mail Ship čili Královská poštovní loď. Na palubě bylo 3423 pytlů s poštou, což dělalo 7 milionů obálek.
  11. Objevené oběti – První záchranná loď, která vyrazila z pevniny byla Mackay-Bennett. která našla na místě 306 těl. Pro oběti se pak vypravily ještě další lodě a celkem bylo nalezeno 333 těl.