Menu Zavřeno

Zajímavosti o městě New York

Víte, že..

 1. New York City nebo jednoduše New York je nejlidnatější město ve Spojených státech.
 2. S odhadovanou populací v roce 2016 8 537 673 rozmístěnou na ploše asi 784 čtverečních kilometrů (302,6 čtverečních mil) je New York City také nejhustěji osídleným velkým městem ve Spojených státech.
 3. New York, globální mocenské město, bylo popisováno jako kulturní, finanční a mediální hlavní město světa.
 4. New York City se nachází na severovýchodě Spojených států, v jihovýchodní části státu New York, přibližně na půli cesty mezi Washingtonem, D.C. a Bostonem.
 5. Geografie New Yorku je charakteristická svou pobřežní polohou na soutoku řeky Hudson a Atlantského oceánu v jednom z největších světových přírodních přístavů.
 6. Většina New Yorku je postavena na třech ostrovech Long Island, Manhattan a Staten Island.
 7. Nejvyšším bodem ve městě je Todt Hill na Staten Island, který je se svými 124,9 metry (409,8 stop) nad mořem nejvyšším bodem na východním pobřeží jižně od Maine.
 8. New York se skládá z pěti čtvrtí: Manhattan, Brooklyn, Queens, Bronx a State Island; z nichž každý je samostatným okresem státu New York.
 9. Psaná historie New Yorku začala prvním evropským průzkumníkem Giovannim da Verrazzanem v roce 1524.
 10. Stálá evropská přítomnost v Novém Nizozemsku začala v roce 1624 – čímž se New York stal 12. nejstarší nepřetržitě okupovanou evropskou osadou v kontinentálních Spojených státech – založením holandské osady pro obchod s kožešinami na Governors Island.
 11. V roce 1664 bylo město pojmenováno po tehdejším vévodovi z Yorku a budoucím anglickém králi Jakubu II. Karel II., anglický král, Jamesův starší bratr, jej jmenoval vlastníkem bývalého území Nového Nizozemska a jeho hlavního města Nový Amsterdam, které bylo nedávno zabráno Nizozemcům.
 12. Bitva o Long Island, největší bitva americké revoluční války, se odehrála v srpnu 1776 v dnešní čtvrti Brooklyn.
 13. V roce 1789 se New York City stalo na rok prvním národním hlavním městem Spojených států.
 14. V 19. století bylo město proměněno rozvojem souvisejícím s jeho postavením jako obchodní centrum a také evropskou imigrací.
 15. New York City má více než 2000 uměleckých a kulturních organizací a více než 500 uměleckých galerií všech velikostí.
 16. Newyorské metro bylo otevřeno v roce 1904 a dnes představuje největší systém hromadné dopravy na světě se 472 stanicemi. Každý den používá metro přibližně 6 milionů lidí.