Menu Zavřeno

Zajímavosti o vůdci Fidelu Castrovi

Fidel Castro byl výraznou postavou v moderní historii a politice, zejména v souvislosti s Kubou a kubánskou revolucí. Zde jsou některé zajímavosti o Fidelu Castrovi:

 1. Narození a mládí: Fidel Alejandro Castro Ruz se narodil 13. srpna 1926 v Bílém domě, blízko města Birán na východě Kuby. Byl synem bohatého rolníka.
 2. Vzdělání v Havanské univerzitě: Castro studoval práva na Havanské univerzitě, kde se zapojil do studentských politických aktivit. Zde se začal zajímat o politiku a sociální spravedlnost.
 3. Účast v povstání proti diktátorovi Batistovi: Castro se stal klíčovým vůdcem kubánské revoluce, která vedla ke svržení diktátora Fulgencia Batisty. Revoluce vyvrcholila 1. ledna 1959, kdy Castro převzal moc.
 4. Socialistický stát: Castro přivedl Kubu k socialismu, vyhlásil marxismus-leninismus a nastolil jednostrannou vládu Kuby, která přetrvala mnoho desetiletí.
 5. Opoziční postoje vůči Spojeným státům: Castro byl známý svými opozičními postoji vůči Spojeným státům, což vedlo k mnoha napjatým vztahům mezi oběma zeměmi. Byl kritikem kapitalismu a imperialistické politiky Spojených států.
 6. Kubánská raketová krize: Castro byl klíčovou postavou během Kubánské raketové krize v roce 1962, kdy se svět ocitl na pokraji jaderné války mezi Spojenými státy a Sovětským svazem.
 7. Dlouhodobý prezident: Fidel Castro byl formálně prezidentem Kuby v letech 1976 až 2008. Po zdravotních problémech předal moc svému bratrovi Raúlovi Castru.
 8. Lidská práva a kritika: Castro byl kritizován za porušování lidských práv, potlačování politických odpůrců a omezení svobody projevu na Kubě. Jeho vláda byla také obviněna z potlačování svobodného tisku.
 9. Vliv na rozvojový svět: Castro se aktivně angažoval v podpoře revolučních hnutí a vývojových projektů ve třetím světě. Poskytoval vojenskou a humanitární pomoc různým zemím.
 10. Úmrtí: Fidel Castro zemřel 25. listopadu 2016 ve věku 90 let. Jeho smrt vyvolala různé reakce a posílila debatu o jeho odkazu a pozici v historii.

Fidel Castro zanechal trvalý otisk na Kubě a ve světě politiky. Jeho život a politický působení jsou dodnes předmětem kontroverze a historického zkoumání.

Víte, že..

 1. Fidel Castro vedl Kubu po dobu pěti děkád. Byl třetí nejdéle sloužící hlavou státu po britské královně Alžbětě a králi Thajska.
 2. CIA údajně použila chemikálii, která měla způsobit, že Fidel Castro příjde o své vousy.
 3. Fidel Castro drží rekord pro nejdelší veřejnou řeč. 26. záři 1960 mluvil 4 hodiny a 29 minut.
 4. Fidel Castro se narodil v pátek 13.
 5. V roce 1940, 12-letý Fidel Castro napsal dopis prezidentu Rooseveltovi F., požádal ho v něm o $ 10.
 6. Operace CIA napadnout Kubu a zabít Castra byla nazvána „Operace Kastrace.“
 7. Fidel Castro tvrdil, že zachránil deset pracovních dnů ročně kvůli tomu, že se neholil.
 8. Tři z synové Castra jsou pojmenováni po Alexandru Velikém: Alexis, Alejandro a Alexander.
 9. Když se Fidel Castro chopil moci na Kubě, okamžitě nařídil, že všechny herní sady Monopoly mají být zničeny.
 10. Nelson Mandela je spoluautorem knihy s Fidelem Castrem.
 11. Fidel Castro v roce 1964 zakázal Beatles na Kubě. O dva roky později si to rozmyslel.
 12. Fidel Castro vytvořil z Kuby první komunistický stát na západní polokouli.
 13. Fidel Castro studoval práva na Havanské univerzitě
 14. Kubánci jsou celosvětově proslulí tím, že se díky jeho vládě naučili pracovat s nedostatkem mnoha komodit.