Menu Zavřeno

Nejdražší obrazy na světě a zajímavosti

Nejdražší obrazy na světě

Tyto obrazy nejsou pouze uměleckými díly; jsou investicí a symboly uměleckého dědictví. Jejich ohromující ceny odrazují nejen mistrovskou práci umělců, ale také vášeň a touhu sběratelů získat unikátní kusy umění.

 1. „Salvator Mundi“ od Leonarda da Vinciho: Toto mistrovské dílo se stalo nejdražším obrazem na světě v aukci v roce 2017, kdy bylo prodáno za ohromujících 450 milionů dolarů. „Salvator Mundi“ je považován za jedno z posledních známých děl Leonarda da Vinciho.
 2. „Interchange“ od Willema de Kooninga: Willem de Kooning je jedním z předních představitelů abstraktního expresionismu. Jeho obraz „Interchange“ byl prodán za více než 300 milionů dolarů v soukromé transakci, což ho řadí mezi nejdražší obrazy v historii.
 3. „Les Femmes d’Alger“ od Pabla Picassa: Picasso je nezpochybnitelným mistrem moderního umění, a jeho dílo „Les Femmes d’Alger“ (Ženy z Alžíru) dosáhlo ceny 179,4 milionu dolarů v aukci v roce 2015. Tento obraz je jedním z vrcholných příkladů Picassova výjimečného kubismu.
 4. „Number 17A“ od Jacksona Pollocka: Jackson Pollock, známý svou abstraktní expresí, vytvořil „Number 17A,“ který byl prodán za 200 milionů dolarů. Jeho jedinečná technika kapičkování a stříkání barvy na plátno mu vynesla uznaní a vysoké finanční ocenění.
 5. „No. 6 (Violet, Green and Red)“ od Marka Rothka: Tento abstraktní obraz od Marka Rothka byl prodán za 186 milionů dolarů. Svému typickému stylu využívajícímu velkých barevných ploch a hlubokých emocí získal Rothko své místo mezi nejuznávanějšími umělci.
 6. „Nu couché“ od Amedea Modiglianiho: Tento obraz od Modiglianiho zobrazuje nahou ženu v odpočívající pozici. „Nu couché“ byl prodán za 170,4 milionu dolarů, což je jeden z nejvyšších výdělků v aukční historii.
 7. „Portrait of an Artist (Pool with Two Figures)“ od Davida Hockey: Tento moderní klasik od Davida Hockeyho byl prodán za 90,3 milionu dolarů. Jeho realistický přístup k malbě a schopnost zachytit emocionální nuance přitahují sběratele z celého světa.

Zajímavosti o obrazech

Umění je fascinující svět plný tajemství, inovací a nekonečných možností vyjádření. Každý obraz nese svůj vlastní příběh a každý divák má možnost najít v něm něco unikátního a osobního.

 1. Skryté detaily: Mnoho slavných obrazů obsahuje skryté detaily, které mohou zůstat nepovšimnuty na první pohled. Umělci často vkládají symboly nebo osobní vzkazy do svých děl, které mohou být odhaleny pouze po pečlivém zkoumání.
 2. Mistři iluzí: Někteří umělci se specializují na vytváření iluzí na plátno. Optické klamy a perspektivní triky jsou používány k tomu, aby divák vnímal obraz jinak, než ve skutečnosti je. To dodává dílu další rozměr a záhadnost.
 3. Podvržené umění: S rostoucí hodnotou slavných obrazů se zvyšuje i riziko padělání. Několik známých uměleckých děl bylo předmětem podvrhů, což vyvolalo kontroverze a rozsáhlá vyšetřování.
 4. Časem měnící se umění: Některé malby mohou být citlivé na světlo a prostředí. Barvy mohou s časem blednout nebo se měnit, což může ovlivnit původní dojem z díla. To vede k diskuzím o tom, zda by měla být obnovena nebo ponechána, aby zaznamenala svou historii.
 5. Nezvyklé materiály: Umělci experimentují s různými materiály pro svá díla. Kromě tradičních olejomaleb mohou používat i netradiční materiály, jako jsou kovy, sklo, nebo dokonce organické látky, čímž přináší nové a unikátní rozměry své tvorby.
 6. Umění vzniklé náhodou: Někteří umělci vědomě pracují s náhodou a nechávají se inspirovat náhodnými tvary a vzory. To vytváří organická a přirozená díla, která mohou obsahovat nečekané krásy.
 7. Revoluční techniky: Historie umění je plná revolučních technik a stylů. Od impresionismu až po abstrakci, umělci neustále hledají nové způsoby, jak vyjádřit svou kreativitu a ovlivnit vnímání diváků.
 8. Umělecká interpretace: Interpretace uměleckých děl mohou být velmi subjektivní. To, co může jedna osoba vidět jako melancholii, může pro jinou být radostné nebo tajemné. Umění tak nabízí široký prostor pro různé pohledy a reakce.