Menu Zavřeno

Jak vybrat powerbanku?

NEJLEPŠÍ POWERBANKY

PowerBanky jsou šikovné zařízení schopné nabít nám telefon nebo fotoaparát i když nemůžeme využít klasickou nabíječku nebo jsme někde v přírodě bez elektřiny. Jde tedy o přenosnou baterii, kterou můžete mít vždy s sebou někde v kabelce nebo příruční tašce. Když si prohlédnete nabídku powerbank zjistíte, že se liší nejen výrobci, ale i parametry a různými vychytávkami.

Jak vybrat powerbanku?

Typ baterie v powerbank – baterie v PowerBank může být Lithium Polymer (Li-pol) nebo Lithium Ion (Li-ion). Lithium-polymerové baterie (Li-pol) namísto kapaliny obsahují gelový elektrolyt. Jsou tenčí s nižší hmotností, což je pro powerbank obrovskou výhodou. Sice si trošku připlatíte, ale vaše powerbank s takovou baterií bude mít delší životnost a jen tak se během nepoužívání nevybije (během jednoho měsíce nečinnosti se vybije jen o cca 5%). Lithium-iontové baterie (Li-ion) jsou nejpoužívanější v POWERBANK hlavně kvůli tomu, že jsou levnější. Hlavní nevýhodou je, že se během nepoužívání vybíjejí více než předešlý typ. Nepochybně jsou kvalitní, ale pokud máte možnost výběru, raději sáhněte po modernějším Li-pol.

Výstupní napětí (V) – potřebujete řešit, abyste věděli jaké zařízení můžete danou PowerBank nabíjet. 5 V / 5,5 V je napětí ideální pro smartphony, navigace, fotoaparáty aj. Výstupní napětí 9 V / 12 V je určeno pro starší tablety, přenosné TV přehrávače, nebo menší přenosné chladicí boxy na nápoje. Powerbank s napětím 16 V / 19 V / 21 V je pro notebooky a netbooky.

Velikost powerbank – menší powerbanky se vejdou do kabelek, mají zpravidla menší kapacitu a umí vám spolehlivě nabít smartphone po cestě do práce, pokud jste na to zapomněli doma. Větší powerbanky (powerbanka 30000mah a více) jsou vhodné k nabíjení během cestování vlakem nebo někde v přírodě jelikož mají obvykle podstatně větší kapacitu.

Počet USB výstupů – některé powerbanky mají 2 výstupy, takže víte najednou nabíjet dva smartphony. Nejjednodušší powerbanky mají jeden USB výstup, některé však i tři nebo čtyři. Samozřejmě, pak třeba řešit kapacitu powerbanky.

Indikátory nabití a funkce – kupujte powerbanky s indikací nabíjení a zbývající kapacity, abyste věděli, kdy ji třeba nabít a kolik energie v ní ještě zůstalo. Užitečná může být funkce Sync Charge: nabíjíte powerbank a zároveň i jiné k ní připojená zařízení.