Menu Zavřeno

Jak vybrat pračku?

NEJLEPŠÍ LEVNÉ PRAČKY

V současnosti si nedokážeme představit chod domácnosti bez pračky – výrazně usnadňuje náš život a šetří čas. Vzhledem k hektičnost dnešních dnů bychom ani neměli čas na ruční praní, nemluvě o ždímání každého kousku oblečení. Moderní pračky zvládají mnohem více, a tak je praní efektivnější a v neposlední řadě i šetrnější.

Jak vybrat automatickou pračku?

Prostorové možnosti – pračka plněná zepředu je nejrozšířenější a nabídka je opravdu bohatá. Taková pračka však potřebuje kolem sebe prostor minimálně na pohodlné otevírání dvířek. Pokud máte menší koupelnu vyberte si raději pračku plněnou shora, která je užší a nepotřebuje kolem sebe volný prostor. Pro zabudování pračky do kuchyňské linky jsou vhodné jen modely plněné zepředu. K dispozici jsou také pračky SLIM, které jsou užší (mělčí), ale dokážou vyprat docela slušný objem prádla.

Množství praného prádla – větší domácnost potřebuje větší buben, aby prádlo nebylo nutné dělit na několik praní. Při výběru objemu lze vycházet z průměrného údaje, že tříčlenná rodina potřebuje buben schopný vyprat 6 kilo prádla najednou. Pokud vám prostor dovoluje zakoupit pračku s větším bubnem, neváhejte; prádlu třeba vždy nechat prostor během praní aby se prášek mohl opravdu dobře rozpustit.

Rozhodování mezi pračkou a pračkou se sušičkou – když disponujete velkým prostorem je vždy lepší mít zvlášť pračku a zvlášť sušičku. Hlavním důvodem je fakt, že prádlo z jednoho praní usušíte v sušičce najednou, zatímco v pračce by se muselo sušit na dvakrát (usušená prádlo nabírá na objemu). Pokud ale máte málo místa a chcete sušit, vyplatí se pračka se sušičkou.

Přečtěte si funkce praček – praní v pračce už dávno není jen o samotném praní. V nabídce jsou speciální programy určené například na šetrné praní sportovního oblečení, program pro alergiky nebo funkce odloženého startu praní. Některé pračky disponují programem, během kterého se buben vyčistí. Užitečné je rychlé praní (trvá pouze 15 minut). Vyberte si pračku podle toho jaké funkce potřebujete, abyste zbytečně nepřipláceli za něco, co nevyužijete.

Účinnost odstřeďování – pokud sušíte prádlo doma na sušáku nebo na balkoně (nepoužíváte sušičku prádla), potřebujete při koupi pračky řešit i účinnost odstřeďování. Určuje se kategorií od A po D, kde při kategorii A zůstává v prádle méně než 45 % vody takže prádlo uschne rychleji. Myslete ale na to, že se některé materiály mohou více pokrčit.