Menu Zavřeno

Jak vybrat pračku?

NEJLEPŠÍ AUTOMATICKÉ PRAČKY

V současnosti si nedokážeme představit chod domácnosti bez pračky – usnadňuje nejen naše životy, ale hlavně šetří čas. Vzhledem k vytíženosti všech dnešních lidí bychom ani neměli čas na ruční praní, nemluvě o ždímání každého kousku oblečení. Moderní pračky zvládají veškeré funkce, a tak je praní mnohem efektivnější a v neposlední řadě i šetrnější k vám i životnímu prostředí.

Jak vybrat automatickou pračku?

Prostorové možnosti – pračka plněná zepředu je nejrozšířenější a nabídka je opravdu obrovská. Bohužel pračka potřebuje kolem sebe prostor minimálně na pohodlné otevírání dvířek. Pokud máte menší koupelnu vyberte si raději pračku plněnou shora, která je užší a nepotřebuje tolik volného prostoru. Pro zabudování pračky do kuchyňské linky jsou vhodné jen modely plněné zepředu. K dispozici jsou také pračky SLIM, které jsou užší (mělčí), ale dokážou vyprat docela hezký objem prádla.

Množství prádla – větší domácnost potřebuje větší buben, aby prádlo nebylo nutné dělit na několik praní. Při výběru objemu lze vycházet z průměrného údaje, že tříčlenná rodina potřebuje buben schopný vyprat 6 kilo prádla najednou. Pokud vám prostor dovoluje zakoupit pračku s větším bubnem, tak neváhejte. Větší objem je lepší, protože dává prášku prostor se opravdu dobře rozpustit a vniknout do prádla.

Pračkou se sušičkou – když disponujete velkým prostorem je vždy lepší mít zvlášť pračku a zvlášť sušičku. Hlavním důvodem je fakt, že prádlo z jednoho praní usušíte v sušičce najednou, zatímco v pračce by se muselo sušit na dvakrát. Pokud máte málo místa a chcete sušit, vyplatí se pračka se sušičkou.

Funkce praček – praní v pračce už dávno není jen o samotném praní. V nabídce jsou speciální programy určené například na šetrné praní sportovního oblečení, program pro alergiky nebo funkce odloženého startu praní. Některé pračky disponují programem, během kterého se buben vyčistí. Užitečné je rychlé praní (trvá pouze 15 minut). Vyberte si pračku podle toho jaké funkce potřebujete, abyste zbytečně nepřipláceli za něco, co ve finále nevyužijete.

Účinnost odstřeďování – pokud sušíte prádlo doma na sušáku nebo na balkoně, potřebujete při koupi pračky řešit i účinnost odstřeďování. Určuje se kategorií od A po D, kde při kategorii A zůstává v prádle méně než 45 % vody takže prádlo uschne rychleji. Myslete ale na to, že se některé materiály mohou více pokrčit.