Menu Zavřeno

Jak vybrat kotel?

NEJLEPŠÍ KOTLE NA TUHÁ PALIVA

Topení tuhými palivy může být pohodlné, jen třeba najít ten správný kotel. Kdysi jste si museli ještě před koupí promyslet druh paliva, kterým chcete topit, ale v současnosti jsou již v nabídce i kvalitní kotle na tuhá paliva kombinované – umí pracovat například se dvěma druhy paliva. Pokud si začnete dívat nabídky v eshopech a prodejnách zjistíte, že nabídka je opravdu široká. Jelikož nový kotel je investicí do budoucna, je dobré mít před koupí co nejvíce informací, abyste si uměli vybrat co nejlépe.

Jak vybrat kotel?

Finanční možnosti – pro některé to zní jako klišé, ale kotel je skutečně investicí na více než 15 let, a proto musíte zvážit různé modely kotlů tak, abyste si vybrali co nejlépe. Na trhu jsou například kombinované kotle schopné využívat více druhů tuhého paliva, ale pokud jste si jistý, že něco takového nevyužijete, nepřiplácejte navíc. Možná budete rozumné připlatit za jinou funkci, která pro vás má větší smysl. Porovnávejte různé kotle raději déle a vybírejte precizní.

Prostorové možnosti – myslete na to, že někde potřebujete skladovat tuhé palivo – buď v kotelně vedle kotle, nebo ve sklepě, nebo v nějaké místnosti vyhrazené pro tuhé palivo. Některé kotle mají dostatečně velký zásobník na to, aby zvládni bez příhozu paliva topit i osm dní. Nejlepší kotel na pelety může mít zásobník o objemu 1000 litrů, což vydrží při optimálním vytápění na devět dní.

Výkon kotle – vybírá se podle velikosti objektu, který chcete vytápět. Pokud chcete vytápět plochu o rozloze 230 m2, kotel by měl mít výkon přibližně 20 kW. Prostor velký 370 m2 potřebuje kotel 30 kW a například plocha 700 m2 vyžaduje kotel s výkonem 60 kW. Vždy vyberte raději o trochu výkonnější kotel, abyste měli doma opravdu teplo, protože zima někdy dokáže přituhovat.

Montáž, záruční a pozáruční servis – někteří prodejci vám nový kotel jen donesou, ale montáž už nechají na vás. Před koupí myslete nejen na dovoz kotle, ale také k zajištění montáže a samozřejmě ptejte se na servis – záruční i pozáruční, protože nikdy nevíte kdy budete potřebovat pomoc a pokud dojde k poruše během zimních měsíců, budete potřebovat rychlou opravu.

Druh paliva – patří také mezi klíčové parametry při rozhodování, pokud máte přístup k levnému dřevu, je volba jasná.