Menu Zavřeno

Jak ušetřit za topení v domácnosti?

Pozvolna již začíná topná sezóna, která roztopí v domovech kotle a radiátory začnou příjemně hřát. To však nemusí být příjemné pro naše finance. Začátek podzimu je také poslední šancí na kontrolu a opravy topných prvků. Dodržujte tyto rady a předejdete nečekaným pohromám. Mnohdy stačí malá změna a za topení zaplatíte o tisíce méně, nemusíte se však hned pouštět do výměny kotle.

Tipy pro úsporu výdajů za topení:

  1. Nechte zkontrolovat kotel i komín. Kontrola by měla mít své místo ve vašem kalendáři. Bezpečnost je totiž klíčová, pokud technika zradí, budete muset zaplatit mnohem více, než za tuto kontrolu. Navíc, pravidelná kontrola kotle prodlužuje jeho životnost. Kvůli bezpečnosti nezapomeňte ani na kontrolu komínů. Zanesený komín je často příčinou požárů.
  2. Nakupte topivo včas. Nákup paliva za rozumnou cenu můžete ovlivnit. Připravte si zásoby nejlépe na jaře nebo v létě, kdy cena podléhá sezónním výkyvům. I u plynu lze vyúčtování optimalizovat využitím různých akčních nabídek dodavatele.
  3. Odvzdušněte radiátory. Tento úkon zvládne každý sám. Radiátory odvzdušněte a zkontrolujte ventily.
  4. Nastavte termostat na správnou teplotu. Každému vyhovuje jiná teplota, ale každý stupeň se promítne do konečného účtu. V obývacím pokoji se doporučuje teplota 21 °C až 22 °C, v ložnici topení snižte nejlépe na 18 °C. I snížení teploty v interiéru o jeden stupeň přinese v konečném součtu nezanedbatelné úspory.
  5. Větrejte krátce, ale intenzivně. Při zavřených oknech v místnosti narůstá koncentrace oxidu uhličitého, což vede k únavě, snížení pozornost a bolestem hlavy. Zimní větrání by mělo být krátké, ale intenzivní. Nechte místností prohnat krátce čerstvý vzduch, čímž neochladíte zdi. Větrejte klidně každé 2 hodiny.
  6. Izolujte. Každá škvíra vede k tepelné ztrátě, proto prohlédněte okna a případné netěsnosti opravte. Podobná opatření dokáží v součtu ušetřit tisíce korun ročně.

Koupit KOTEL »