Menu Zavřeno

Jak vybrat šampón?

NEJLEPŠÍ ŠAMPÓN

Každý výrobce tvrdí, že právě on nabízí ty nejlepší šampony na vlasy. Ve skutečnosti jde především o složení šamponu a jeho účinek na vlasy. I levný šampon může být dobrý pokud právě vašim vlasům vyhovuje. I zde platí to, co při každé (nejen) kosmetice – což vyhovuje vaší kamarádce nebo známé, nemusí vám. Zatímco vaše kolegyně vychvaluje obyčejný kopřivový šampon za pár drobných z drogerie, vaše vlasy mohou potřebovat něco kvalitnější.

Jak vybrat šampón?

Typ vlasů – vždy nejprve zohledněte typ vlasů. Na trhu je obrovský výběr šamponů na suché, mastné, kudrnaté, barvené nebo poškozené či dlouhé vlasy. Není totiž jedno, jaký si koupíte, protože mytí vlasů závisí hlavně na šamponu. V případě mastných vlasů vám pomohou výtažky z lopuchu, měsíčku, kopřivy nebo břízy, přičemž by šampon měl mít čirou barvu bez příměsi olejů nebo silikonů.

Složení šamponů na vlasy – obecně vlasy nejvíce zatěžují sulfáty (nejčastěji laurylsulfát sodný), parabeny a silikony. Vlasy jsou zpočátku lesklejší a na pohled možná i zdravější, ale tyto látky se přes pokožku hlavy usazují v našem těle, což může časem způsobovat různé zdravotní problémy. Pokud hledáte zdravé, a šetrné šampony na vlasy, vyhledávejte přírodní kosmetiku a především čtěte složení.

Hydratace, objem, síla, regenerace – obecně jsou hydratační šampony na vlasy (hydrating, moisturizing, apod.) Určené pro suché, hrubé, silné nebo přirozeně vlnité vlasy, kterým dodávají potřebné zvlhčení. Šampony na objem vlasů (volume, volumizing, apod.) Jsou skvělé pro jemné, splývavé nebo i rychleji se mastící vlasy, protože dodávají objem a vlasy získají hezčí vzhled. Šampony na posílení vlasů (strength) jsou určeny primárně na vlasy křehké, lámavé, poškozené například častým střídáním barev na vlasy, protože obsahují látky schopné vlasy posílit. Regenerační šampony na vlasy obsahují proteiny, keratin, aloe vera, panthenol a různé další látky pro intenzivnější oživení vlasů.

UV filtr – nejen naše pokožka, ale i vlasy reagují na UV záření ze sluníčka. Pokud je to možné, vybírejte vlasovou kosmetiku s UV filtrem alespoň během léta nebo pokud máte vlasy namáhané barvením.

Lékárna nebo drogerie? – když máte problematické vlasy, trápí vás lupy a běžně dostupné šampony nepomohly, zajděte do lékárny a investujte do dražších šamponů. Přípravky z lékárny pomohou i při velmi mastících se vlasech. V některých případech pomůže až kožní lékař, který proti lupům nebo nadměrné tvorbě mazu nasadí správnou léčbu (přípravky na lékařský předpis, tablety aj.).