Menu Zavřeno

Jak vybrat fotopast?

NEJLEPŠÍ FOTOPAST

Pojem fotopast bychom mohli nahradit i synonymem – kamerová past. Jde o zhotovování fotografií a videí, jakmile bude v dosahu kamery zaznamenán pohyb. Fotopasti proto využívají nejen na hlídání majetku a usvědčování pytláků, ale například i na fotografování zvěře. Kvalitní fotopast dokáže zhotovovat opravdu krásné fotky divoké zvěře, ke kterým byste se běžným fotoaparátem jen tak nedostali. Nejlepší fotopasti současnosti už zaznamenávají videa i ve full HD kvalitě.

Jak vybrat fotopast?

Zorné pole – neboli „do jaké šířky kamera vidí“. Standardem je zorné pole od 45 ° do 52 °, což je dostačující pro kvalitní záběry. Někteří výrobci však uvádějí zorné pole až do 60 °, což se hodí zejména na větší vzdálenosti – například zorné pole 60 ° využijete, pokud je fotopast schopna snímat fotky a videa do vzdálenosti 15 metrů a více.

Rozlišení fotopasti – má vliv na kvalitu fotografie a videa. Nejlevnější fotopasti mají rozlišení minimálně 5 Mpx. Pokud očekáváte kvalitu, pak hledejte fotopast s rozlišením kamery alespoň 12 nebo 15 Mpx. Nejlepší fotopasti mají rozlišení i 20 Mpx.

PIR údaj – fotopast má tzv. PIR čidlo, které sleduje pohyb v zorném poli a v případě pohybu začne zaznamenávat fotografie / video. Důležitý je reakční čas, tedy za jak dlouho od zaznamenání pohybu spustí fotografování / natáčení videa. Tento reakční čas může být od 0,4 sekundy až po 1,2 sekundy. Samozřejmě, čím menší reakční čas, tím spíše fotopast reaguje a začíná pořizovat snímky.

Kapacita paměti – pořizováné fotografie a videa potřebuje fotopast někam ukládat, k čemuž je využívána paměť fotopasti. Používají se standardní SD karty. Ideální je zakoupit SD kartu s co možná největší kapacitou, tedy 64 GB nebo 128 GB. Zjistěte si tyto možnosti rozšíření paměti fotopasti před nákupem.

GSM fotopasti – když si chcete fotky ihned po zhotovení prohlédnou, jistě vás zaujmou fotopasti s GSM modulem – do fotopasti můžete dát SIM kartu s předplacenými daty. Ihned, jak budou nějaké fotografie pořízené, vám je fotopast sama pošle na váš email.

Provozní vlastnosti – je dobré zjistit i další provozní vlastnosti fotopasti, kterou se chystáte koupit. Nejlepší fotopasti zvládnou provoz v teplotách od -20 ° C do + 60 ° C, čili jim nepřekážejí ani horka na přímém slunci. Kvalitní fotopast bude plně funkční i při rozsahu vlhkosti 5 až 95%.

Dosah fotopasti – nejlepší fotopasti zvládnou i více než 15 metrů. Standardem je dosah 8 až 14 metrů.