Menu Zavřeno

Nejlepší zajímavosti o lidské vlasu

Vlasy jsou nejen estetickým prvkem lidské podoby, ale hrají také důležitou roli v regulačních funkcích těla. Jejich struktura a vzhled jsou unikátní a odrážejí různorodost a krásu lidské biologie.

 1. Rychlost růstu: Průměrný růst vlasů u dospělého člověka činí přibližně 1 až 1,5 centimetru za měsíc. To znamená, že za rok může vlas narůst až o 15 až 20 centimetrů.
 2. Počet vlasů na hlavě: Průměrně je na lidské hlavě asi 100 000 až 150 000 vlasů. Počet vlasů může být ovlivněn genetikou, věkem a dalšími faktory.
 3. Barva vlasů: Barva vlasů je dána pigmentem zvaným melanin. Existují dva hlavní typy melaninu: eumelanin pro hnědou a černou barvu a feomelanin pro červenou a žlutou. Kombinace těchto pigmentů určuje odstín vlasů.
 4. Průměrný život vlasu: Každý vlas prochází cyklem růstu, odpočinku a vypadávání. Průměrná délka života vlasu je přibližně 2 až 7 let, a každý den člověk ztratí asi 50 až 100 vlasů.
 5. Rekordní délka vlasů: Nejdelší zaznamenané lidské vlasy měřily přes 5 metrů. Tento rekord držela Číňanka Xie Qiuping, která si vlasy nechala narůst celých 35 let.
 6. Lidský vlasec a tenký paprsek: Průměrný průměr lidského vlasu je asi 0,06 až 0,1 milimetru. To je téměř 70krát tenčí než průměrný průměr lidského paprsku.
 7. Termoregulace: Vlasy mají také funkci termoregulace. Při studeném počasí stoupají na povrch kůže, tím zvětšují izolační vrstvu. V teple se naopak snižují, umožňujíc kůži lépe chladit.
 8. Vlasy v historii: Vlasy byly v různých kulturách a dobách vnímány jako symbol síly, krásy, moudrosti nebo náboženské důležitosti. Například ve starém Egyptě byly vlasy symbolem statusu.
 9. Lidské vlasy jsou nedestruktibilní: Lidské vlasy mohou přežít tisíce let, což se prokázalo například u starověkých artefaktů. Vlasy obsahují keratin, pevný protein, který chrání před rozkladem.
 10. Chloupky a jejich funkce: Chloupky (malé krátké vlasy) na lidském těle mají funkci chránit kůži a sloužit jako senzorické receptory. Chloupky na rtech a v nose například pomáhají zachytit částice prachu nebo bakterie.

Víte také, že..

 1. Voda zaplní všechny nerovnosti ve struktuře vlasů, světlo se láme mnohem komplikovaněji, a proto vypadají mokré vlasy tmavší.
 2. Zhruba každých 100 dnů nám vypadne z horního víčka asi 150 až 200 řas.
 3. Řasy dosahují maximální délku zhruba 12 mm a poté vypadnou.
 4. Vlasy asijských národů rostou nejrychleji a jsou mnohem pružnější než vlasy Evropanů.
 5. Nejpomaleji rostou vlasy černochům, jsou suché a často se třepí.
 6. Směr růstu vlasů je ovlivněn fungováním mozku.
 7. Jedinců se světlými vlasy a světlou pokožkou ubývá. Může za to míchání národů a genetická predispozice.
 8. Genetická informace určující tmavší typ vlasů a pokožky se předává jako dominantní. Pokud se oba geny potkají, vítězí ten dominantní.