NEJLEPŠÍ PROJEKTOR
Máte chuť na dobrý film, ale v televizi nic nedávají a obrazovka notebooku je nesnesitelně malá nebo možná máte připravenou pracovní prezentaci, kterou chcete prezentovat, ale obrazovka počítače na to není velmi vhodná. Všechny tyto problémy mohou být vyřešeny kvalitním projektorem. Tyto přístroje nabízejí velkou promítací plochu a vysoce kvalitní obraz.
Jak vybrat projektor?
Rozlišení – má velký vliv na kvalitu promítaného obrazu. Rozlišení 800×600 až 1024×768 jsou vhodné na jednoduché promítání a prezentace, obraz z PC jim dělá problém. Rozlišení 1280×1024 zvládne složitější promítání a grafiku. Rozlišení od 1280x s HD jsou již vhodné pro domácí kina apod.
Svítivost a kontrast – udává se v ANSI lumenech. Čím vyšší je, tím výrazněji projektor svítí. Vždy se před nákupem dobře rozmyslete, kam chcete projektor umístit. Pro špatně osvětlené pokoje či noční promítání filmů se hodí projektor se svítivostí do 1 500 ANSI. Pro světlé místa se vyplatí ohlížet po přístrojích se svítivostí v rozmezí od 1 500 do 3 000 ANSI lumenů. V případě, že chcete plátno využít pro vnější projekci, rozhodně vybírejte modely výrazně přesahující 3 000 ANSI. Pokud zařizujete domácí kino, vybírejte projektor, který disponuje kontrastem alespoň 10 000: 1, v ideálním případě i třikrát vyšším.
Pozorovací vzdálenost – volte správně s ohledem na dispoziční řešení, protože vzdálenost zásadně ovlivňuje celkovou kvalitu obrazu.
Zobrazovací technologie – v současné době se na trhu vyskytují výrobky využívající tří základních projekčních technologií. Setkáte se zkratkami DLP, LCD a LED. DLP technologie je tím nejdražším, s čím se můžete na trhu setkat. Vyniká vynikajícím kontrastem a hloubkou barev. Vhodná je pro zájemce o domácí kina. DLP systémy se vyrábějí v jednočipových nebo tříčipových provedení. Také se můžete setkat s rozdělením na zařízení pro kancelářské využití a pro domácnosti. LCD technologie jsou pak úplným opakem. Sice se prodávají za výrazně nižší cenu, jejich vlastnosti jsou však oproti DLP mnohem slabší. Proto se uplatní spíše v kancelářích, kde nižší míra detailů a slabšího kontrast nejsou překážkou.Technologie LED se teprve začíná prosazovat a oproti svým předchůdcům vykazuje mnohem delší životnost. Ta je samozřejmě opět vyvážená vysokou cenou. Pro svou nízkou svítivost se však hodí pouze do dobře zatemněných místností.
Náklady na provoz – zkontrolujte provedení a cenu zobrazovací lampy. Ta mívá životnost v rozmezí od 1 000 do 4 000 hodin a musíte se tedy připravit na povinnost její pravidelné výměny.