Menu Zavřeno

Jak vybrat radiátor?

NEJLEPŠÍ RADIÁTOR

Ačkoliv se nám to třeba uprostřed horkého léta, kdy je třeba spíše klimatizace nemusí zdát, zima se pokaždé dostaví a budeme hledat způsoby, jak se zahřát. V případě, že z nějakého důvodu nepoužíváme kotel na tuhá paliva, je jedním z hlavních zdrojů tepla elektrická energie. Zajímavou alternativou jsou i olejové radiátory.

Jak vybrat radiátor?

Výkon – nejhlavnějším parametrem je výkon. Ten vyjadřuje, kolik tepla je schopen přístroj vyprodukovat. Vybírat byste měli podle toho, jak velký prostor potřebujete vytopit. Na trhu se můžete setkat s relativně širokou škálou zařízení se silou od 500 W pro toalety či koupelny až po výrobky určené do obývacích pokojů a větších prostor, jejichž výkon dosahuje až 2 500 W. Obecně platí, že čím vyšší výkon, tím lépe pro vás. Vždy však nakupujte s ohledem na rozměry místností ve vaší domácnosti. V opačném případě se totiž nevyhnete zbytečně vysokým nákladům na energie.

Počet žeber – by měl odpovídat výkonu přístroje, protože žebra zaručují rovnoměrné sálání tepla. Na trhu se obvykle setkáte s výrobky vybavenými 7-11 žebry.

Možnosti regulace – nevyplatí se zapomínat na případné možnosti regulace chodu. Vyplatí se to zejména tehdy, pokud potřebujete plynule reagovat na změny venkovní teploty. Ne vždy totiž musí zařízení jít na plný výkon. Základem by měla být klasická třístupňová regulace. Běžně se můžete setkat s mechanickým ovládáním prostřednictvím tlačítka. Výhodou je přítomnost indikátoru, zobrazujícího, na jakém nastavení přístroj právě pracuje. Dražší modely bývají vybaveny termostatem, který umožňuje vybrat si požadovanou teplotu. Zařízení pak samo distribuuje potřebné teplo tak, aby se teplota v místnosti držela kolem této hodnoty.

Délka kabelu – elektrické olejové radiátory jsou totiž v první řadě stavěné jako mobilní, takže se jejich přesouvání nevyhnete. V tomto případě určitě platí, že čím delší kabel je, tím lépe. Nezapomínejte na to, že to jsou vcelku rozměrné předměty, určitě tedy oceníte, když budete mít možnost postavit je někam, kde nebudou zbytečně překážet.

Kolečka – pokud plánujete radiátor často přesouvat, budou se vám určitě hodit.

Časovač – můžete nastavit čas chodu.