Menu Zavřeno

Jak vybrat autoledničku?

NEJLEPŠÍ AUTOLEDNIČKY

Pokud patříte k lidem, kteří mají rádi výlety, stanování, či pikniky, určitě víte, že sbalit jídlo na celý den, není vždy jednoduché. Zejména v teplých dnech je třeba myslet na to, jak udržet potraviny a nápoje chladné. Právě k tomuto účelu slouží autochladničky.

Jak vybrat přenosnou ledničku?

Typy
Pasivní chladící boxy jsou nejlevnější a nejjednodušší modely. Jejich vnitřek je pasivně chlazen vložkami, které je nutné namrazit (ploché, plastové nádoby naplněné kapalinou). Kromě nízké ceny je jejich výhodou i to, že nepotřebují elektrické napájení. Chlazení je však časově omezené a chladicí vložky je třeba, alespoň jeden den předem, vložit do mrazáku. Dobře izolované modely udrží chlad i během celého dne. Jsou vhodné pro piknik. 

Termoelektrické pracují na principu Peltierova jevu, který hovoří o tom, že když stejnosměrný proud protéká obvodem spojeným ze dvou různých kovů, vzniká mezi nimi teplotní rozdíl. Cena těchto chladničiek představuje rozumný kompromis. Autochladničky obyčejně disponují duálním napájením. V autě je zapojíte do zapalovače (12 V) a doma nebo na chatě do klasické zásuvky (230 V). Po příjezdu do cíle tak stačí chladničku propojit ze zapalovače do elektrické sítě a její obsah nemusíte hned překládat. Vnitřek chladničky je možné, ve srovnání s okolní teplotou, ochladit o 20 – 30 ° C. Modely, které i ohřívají jsou ideální volbou na rozvoz jídla. 

Kompresorové pracují na stejném principu jako klasické domácí chladničky. Kromě toho, že chladí, dokáží také mrazit. Tyto modely jsou vybaveny bateriemi, takže chladí i bez zapojení do sítě a to až po dobu 20 hodin. Nevýhodou je vysoká cena.

Objem – udává se v litrech. Na trhu najdete modely od 10 do 100 litrů, přičemž je třeba myslet na to, že vnitřek chladničky je atypický. Údaj v litrech neposkytuje příliš jasnou představu o tom, kolik reálných potravin nebo nápojů se do chladničky skutečně vejde. Do 25 litrové chladničky se například vejde až 8 lahví o objemu 1,5 litru.

Chladící účinek – se týká termoelektrických modelů a udává to, o kolik je schopna chladnička ochladit své nitro, ve srovnání s teplotou okolí. V našich teplotních podmínkách byste měli hledat modely s chladícím účinkem nad 25 ° C. Takto budete mít i v létě v relativně optimální teplotu.

Snadná manipulace – do příliš malé chladničky se vám nevejde to, co potřebujete. Na druhé straně zbytečně velká zabere příliš mnoho místa a spotřebuje hodně energie. V případě chladniček s napájením byste si před koupí měli ověřit délku kabelu. Ten by měl pohodlně dosáhnout od zapalovače do kufru auta. Hodí se i přihrádka, do které schováte kabely, pokud chladničku nepoužíváte. Chladničky s nižší hmotností bez problémů přenesete v ruce. Těžší modely by měly disponovat kolečky a výsuvnou rukojetí, za kterou je možné chladničku táhnout.