Menu Zavřeno

Jak vybrat vapku?

NEJLEPŠÍ VAPKA

Vysokotlaké čističe, tzv. wapkami jsou využitelné v domě i zahradě. Jsou vhodné pro mytí zahradního nábytku, bazénů a vířivek, taktéž jsou skvělým společníkem při čištění terasy, automobilu, kol či zahradních grilů. Důležitými faktory jsou zejména pracovní tlak a průtok vody, které vypovídají jak účinná wapka je. Další požadavky, které byste měli při výběru zohlednit, jsou motor, přívod čisticího prostředku, ohřev vody a příslušenství.

Jak vybrat wapku na auto?

Tlak – vypovídá o síle, kterou je voda tlačena ven, je hnací silou celého přístroje. Zapamatujte si zlaté pravidlo: čím je vyšší tlak vody, tím je i kvalita čištění vyšší (snadněji očistíte zaschlé skvrny a špínu). Na trhu najdete dostupné modely s výkonem od 100 barů až do 160 barů. Základní modely mají obvykle kolem 100 barů, což je vhodné pro čištění auta či zahradního nábytku. K čištění terasy se spíše rozhlédněte po vyšším tlaku, zhruba od 130 barů. Nebo vyberte model, který má možnost nastavení tlaku vody.

Průtok vody – udáván v litrech za hodinu. Množství použité vody při čištění ovlivňuje i čas potřebný na čištění. Čím je průtok vody větší, tím je čas čištění kratší a tudíž má větší výkon. Větší průtok vody zajistí lepší čištění. Základní  na čištění menších ploch jsou v rozmezí 300 – 420 l / h. Výkonnější na větší plochy jsou v rozmezí 420 – 700 l / h.

Čistící prostředek – na čištění automobilu či kola, dbejte na to , aby daný model měl k dispozici přívod čistícího prostředku. U některých modelů jsou k dispozici samostatné nádoby s čisticím prostředkem, u jiných jsou již přímo zabudované ve wapce.

Motor – má vliv na tlakovou kapacitu. Čím je číslo vyšší, tím je i vysokotlaký čistič účinnější. Tento parametr je udáván ve wattech. Méně výkonné motory mají příkon zhruba 1 200 – 1 600W. Výkonnější motory dosahují výkonu až do 3 000W. Důležitou otázkou je i to, jak je motor chlazen, a to buď vodou chlazený, který je kvalitnější a má vyšší životnost, nebo vzduchem chlazený.

Ohřev – pokud má ohřev vody, účinnost čištění je mnohem efektivnější. Vysokotlaké čističe bez ohřevu – používají studenou vodu s maximální teplotou 40 ° C a jsou vhodné pro zašpiněné povrchy (například mytí automobilu, zahradního nábytku). Vysokotlaké čističe s ohřevem vody – používají horkou vodu s maximální teplotou 150 ° C a jsou vhodné pro silně znečištěné a mastnější povrchy (různé olejové skvrny).

Příslušenství – všímejte si i dodatečné vybavení a příslušenství, které k přístroji patří. Neměly by chybět alespoň základní kartáče, stříkající pistole či rotační trysky. Ověřte si, zda je dané příslušenství v ceně. Dbejte i na to, aby součástí byly i kolečka a rukojeť, které vám zajistí snadnou manipulaci s přístrojem.