Menu Zavřeno

Jak vybrat lyže?

NEJLEPŠÍ LYŽE

Lyžování, pro mnohé nejoblíbenější zimní sport, vyžaduje především kvalitní lyže. I otrlejší a daleko ostřílenější lyžaři mají někdy s koupí nových lyží problém – je proto dobré občas sledovat i trendy lyží, které vám nabídnou lepší přehled o aktuálních modelech včetně jejich hodnocení, díky čemuž si lépe vyberete ty nejlepší lyže. V současnosti najdete několik značek lyží, které se snaží navzájem si konkurovat nejen designem, ale i kvalitou a pohodlím.

Jak vybrat lyže?

Schopnosti – úplně na začátku potřebujete vědět, jak jste na tom se zkušenostmi. Začátečníci ocení jednoduché a hlavně pomaleji lyže, klidně i levnější modely neboť ještě netuší, zda při lyžování zůstanou. Pokročilí lyžaři vyžadují rychlejší a komfortnější lyže, protože jejich lyžování baví a rádi se mu věnují. Pokročilí kupují výkonné lyže, experti si potrpí na cenově náročnější modely exkluzivnějších lyží.

Místo lyžování – většina lyžuje na upravených sjezdovkách, ale najdou se i odvážnější lyžaři, kteří kupují lyže na neupravené plochy nebo tzv. free ride.

Váha lyžaře – při výběru lyží respektujte svoji váhu. Zdá se to jako maličkost, ale hlavně lyžaři s nadváhou musí dbát na správný typ vázání a konstrukci lyží pro vlastní bezpečnost.

Rádius (vykrojení) – obecně platí zažité pravidlo – čím menší je rádius tím lyže lépe ‚zatočí‘; menší rádius se hodí například méně zkušeným lyžařům protože se lépe ovládají. Větší rádius znamená i vyšší rychlost.

Dámské, pánské, dětské – nejlepší dámské lyže krásně sednou na ženskou nohu – jsou měkčí, zvyknou mít širší špičku, jejich hmotnost je lehčí a těžiště je pro snadnější ovládání trošku posunuté. Pánové si vyberou nejlepší pánské lyže nejen podle barvy a designu, ale i podle vnitřní výstelky a vykrojení.

Délka – lyže by měly být zpravidla o 10 až 20 cm menší než výška postavy lyžaře, ale záleží na tom jak zkušeným lyžařem jste.