Menu Zavřeno

Jak vybrat odšťavňovač?

NEJLEPŠÍ ODŠŤAVŇOVAČE

Odšťavňovače bychom měli vybírat především podle toho co chceme odšťavňovat a jak často chceme odšťavňovat. Mnozí si totiž koupí nový odšťavovač s velkým nadšením, které po více než měsíci opadne. Elektroprodejny nabízejí řadu různých odšťavňovačů, a tak si ten svůj jistě vyberete i vy.

Jak vybrat odšťavňovače?

Účel – chcete odšťavňovat hlavně zeleninu, nebo plánujete pít jen ovocné šťávy? Odšťavňovače se totiž liší v první řadě podle toho, co jsou schopny odšťavnit. Pokud si zakoupíte odšťavovač určený na ovoce nemůžete čekat dobrý výkon při zelenině, a opačně. Samostatnou kategorií jsou odšťavňovače určeny pouze na citrusy, tzv. citrusovače.

Praktičnost – všimněte si jak velký je otvor určený pro vkládání surovin (ať je můžete odšťavňovat v celku nebo budete muset krájet), poohlédněte si příslušenství (například zda má nástavec na citrusy, kartáček na čištění apod.) A je dobré vybírat odšťavňovač i podle nádobky na odšťavenou šťávu (či šťáva půjde rovnou do vestavěné nádobky nebo musíte mít nějaký pohár).

Způsob odšťavňování – odstředivé odšťavňují rychle a dokáží pracovat déle, avšak nejsou velmi vhodné na zeleninu. Jednohřídelový ‚šnekové‘ jsou univerzální a dokáží si poradit i se zeleninou. Dvouhřídelové jsou nevhodné na ovoce ale skvěle dokáží odšťavnit i tvrdou zeleninu.

Náročnost čištění – pokud máte myčku oceníte odšťavňovač, který bude možné v ní mýt. Platí, že čím více odnímatelných částí odšťavovač má, tím více dílů budete muset mýt. Náročnost čištění tedy ví podstatně ovlivnit zakoupení nového odšťavňovače.

Výsledná šťáva – potřebujete odšťavňovat rychle a určitě nebudete šťávu skladovat v lednici? Na rychlý konzum jsou určeny odstředivé odšťavňovače. Lis se postará o šťávu, která neoxiduje, takže ji budete moci mít i v chladničce. Hřídelové jsou kompromisem mezi lisem a odstředivým odšťavňovačem; šťáva je kvalitní a má zachovány všechny zdraví prospěšné látky.