Menu Zavřeno

Jak vybrat sušičku?

Jak vybrat sušičku prádla?

Rozměry a umístěnísušička prádla je poměrně velký spotřebič. Ideálním místem pro sušičku je nepochybně koupelna nebo prádelna. V menších bytech ji lze umístit do kuchyně nebo komory. Právě pro úsporu místa je vhodným řešením sušička s předním plněním, která se dá jednoduše postavit na kompatibilní pračku.

Kvalita sušení – o kvalitě sušení vám hodně řekne třída účinnosti kondenzace, kterou najdete uvedenou na energetickém štítku sušičky. Sušičky jsou seřazeny v kategoriích od A po G, přičemž nejkvalitnější sušičky patří pod písmeno A a s narůstajícím písmenem klesá kvalita sušení. Je dobré si ověřit i zda sušička suší rovnoměrně a je šetrná k náročným materiálům. Zda je sušička vhodná pro sušení náročného prádla zjistíte podle toho, jaké má programy.

Spotřeba energie – s nejnižší spotřebou spadají do kategorie A +++ a s narůstajícím písmenem abecedy narůstá i spotřeba energie.Pro čtyřčlenné domácnosti je ideální volbou sušička třídy A +, A ++ nebo A +++. Při poslední zmíněné však již třeba počítat s vyšší cenou. Některé sušičky prádla jsou vybaveny tepelným čerpadlem, se kterým probíhá sušení při nižších teplotách, což šetří energii. Spotřeba energie sušičky závisí i na čistotě filtrů. Proto je v rámci úspory energie důležitá jejich pravidelná údržba.

Hlučnost – běžné sušičky prádla se pohybují ve škále hlučnosti kolem 65 dB. Na hlučnost sušičky třeba myslet zejména v případě panelákových bytů, kde tišší sušičku ocení i vaši sousedé.

Programy a délka cyklů – každá sušička prádla disponuje škálou programů, které jsou určeny na různé druhy textilií. Kromě standardního cyklu, nabízejí sušičky i různé programy na syntetické, voděodolné nebo delikátní textilie. Podrobný rozpis programů najdete v každé uživatelské příručce sušičky.

Kapacita – představuje množství prádla, které vysušíte v průběhu jednoho cyklu. Kapacita sušiček na našem trhu se pohybuje od 6 kg výše. Pro běžnou, čtyřčlennou domácnost je vhodná sušička s kapacitou 7-8 kg. Ta na jedno použití vysuší dostatečně velké množství oblečení. Rovněž v ní nebudete mít problém vysušit velké kusy prádla, jakými jsou například deky nebo ložní prádlo. Ideální je i kombinovat velikost s velikostí vaší pračky.

Bezpečnost – v domácnosti s dětmi zvolte sušičku s dětskou pojistkou, která zabrání dítěti sušičku otevřít nebo ji spustit.

Doplňkové funkce – mohou usnadnit práci se sušičkou. Displej vám spolehlivě ukáže zvolený cyklus, jeho délku a aktuální průběh. Ideální doplňkovou funkcí je také odložený start, se kterým si sušení naplánujete tak, jak vám vyhovuje. Zvukový signál vás upozorní na konec sušení.

Údržba – je důležitá nejen pro prodloužení její životnosti, ale stejně také pro její energeticky nenáročné používání. U každé sušičky je velmi důležitá péče o filtry, které je třeba čistit v pravidelných intervalech.

Inovativní prvky – právě různé inovativní prvky výrazně ovlivňují kvalitu sušičky. Jednou z nejpopulárnějších inovaci sušiček je její schopnost přizpůsobit cyklus sušení (teplotu a trvání) konkrétní dávce prádla, kterou jste do sušičky vložili. Každý výrobce sušiček má pro tuto funkci jiný, patentovaný název.