Menu Zavřeno

Jak vybrat zdravotní matraci?

NEJLEPŠÍ ZDRAVOTNÍ MATRACE

Matrace nemají žádné optimum ani ideál. Spíše platí, že každá hodnota nebo každý stupeň tvrdosti jsou určeny jiné skupině osob. Pokud si tedy chcete vybrat úplně matraci, pokuste se nejprve poznat sebe, pochopit své spací návyky, a podle nich, své výšky, hmotnosti, zvyků nebo i zdraví a věku volit určitý typ tvrdosti. A mezi jednotlivými matracemi pak vybírejte na základě dalších faktorů.

Jak vybrat zdravou matraci?

Tvrdost – je rozhodující s ohledem k vaší váze, návykům, vašemu tělu a pro zdraví hraje asi největší roli. Tvrdost matrace zohledňujte na prvním místě. Každý ze stupňů je řešením pro určitou skupinu lidí. Lidé s nižší hmotností mohou bez starosti volit i měkčí matrace. Naopak, lidé s větší váhou by se měli dívat spíše po tvrdších modelech, zejména po třetí úrovni tvrdosti.

Matrace s tvrdostí 1 – lidé do 70 kilogramů (často ženy a starší lidé)
Matrace s tvrdostí 2 – lidé do 90 kilogramů (poměrně široká a různorodá skupina uživatelů)
Matrace s tvrdostí 3 – lidé do 120 kilogramů (osoby s nadváhou a děti, jejichž tělo se stále vyvíjí)
Matrace s tvrdostí 4 – lidé do 150 kilogramů (osoby s nadváhou či zdravotními problémy)

Výplň matrace můžeme rozdělit do tří kategorií – na pružinové, latexové nebo pěnové.

Latexové – ty jsou velmi měkké, vyrobené z přírodního materiálu a většinou s nimi nebývají problémy.
Pružinové – rozlišujeme dva typy, klasické a taštičkové, přičemž u obou platí, že pružiny by měly být rozmístěny rovnoměrně a v dostatečném množství, aby byla hmotnost těla rozložena, a aby vás nikde netlačily.
Pěnové – často polyuretanové (PUR pěna) nebo jí podobné. Klíčovou roli zde hraje hustota materiálu. Čím vyšší, tím lépe, minimum je v tomto případě 25 kilogramů na metr krychlový.

Životnost – neberte ji nikdy doslova. Můžeme se na ni totiž dívat ze dvou úhlů pohledu. Ta mechanická je dlouhá, může dosáhnout i patnáct nebo dvacet let. Moderní matrace jsou totiž vyráběny z velmi odolných materiálů, které snesou leccos. Avšak z hygienického hlediska je naprosto nereálné, abyste spali patnáct let na jedné matraci. Představte si, kolik potu, prachu nebo roztočů se do něj za tu dobu nachytá. Pokud se budeme tedy na celou věc dívat z této strany, měli byste matrace měnit každých zhruba osm let. Pokud se tedy matraci chlubí dlouhou životností, je to určitě výhoda, ale od určitého času to zkrátka nevyužijete.