Menu Zavřeno

Jak vybrat kuchyňského robota?

NEJLEPŠÍ KUCHYŇSKÝ ROBOT

Kuchyňské roboty můžeme rozdělit do dvou nesrovnatelných kategorií. Ta menší bude zahrnovat roboty, poháněné zdola. Nástavec se upevňuje na nádobu – takový typ robota se špatně myje a je celkově nešikovný, z čehož plyne jeho nízká obliba. Většina modelů bude tvořena ramenem, na které se nasadí zvolený nástavec a miska je pod ním. Kromě středového otáčení tento typ konstrukce umožňuje i planetární systém otáčení. Takto fungují téměř všechny kuchyňské roboty.

Jak vybrat kuchyňského robota?

Středový systém míchání – je samozřejmostí a setkáte se s ním u všech druhů robotů. V tomto případě metly, míchadla nebo násady rotují na pevně daných místech kolem své osy.

Planetární systém – je mnohem účinnější. Metličky tedy obíhají kolem osy a navíc ještě kolem sebe navzájem v elipsovité dráze. Dochází tak k mnohem lepšímu promíchání obsahu mísy, protože se potraviny promíchají v celém svém objemu.

Příkon – minimální hodnota, pod kterou byste neměli jít, by měla být 500 až 600 W. Kuchyňské roboty, které budou mít menší příkon, nebudou v kuchyni při tuhé hmotě příliš užitečné. 1000 W by měl být standard, se kterým se dá v kuchyni velmi dobře fungovat. Špičkové modely nabízejí ještě lepší hodnoty, někdy mají příkon dokonce 1400 W, což už je pro běžnou domácnost zbytečné.

Počet rychlostí – odvíjí se především od kvality přístroje – jednoduché a levnější modely mají běžně tři až čtyři rychlostní stupně. Ty nejlepší je pak mohou nabídnout sedm až osm.

Velikost mísy – snažte zohlednit počet lidí v domácnosti a vaše zvyky. Pokud víte, že jste zvyklí připravovat velké množství strouhanky nebo mletého masa, pak si zvolte velkou mísu. Mlít maso několikrát za sebou je nepříjemé. Minimálně mísy o objemu 3 litry, pro čtyřčlennou rodinu 4 litry a pro vícečlennou ještě větší.

Nejzákladnější funkce – strouhání a krájení. Výhodou je, pokud máte k dispozici více velikostí – malé pro drobné nudličky a kostičky do omáčky a velké pro krájení zeleniny například do salátu. Troufáme si říci, že pokud do vašeho jídelníčku patří ovoce a zelenina, budete tyto dvě funkce využívat velmi často.