Menu Zavřeno

Jak vybrat vysavač listí?

NEJLEPŠÍ VYSAVAČE LISTÍ

Máte vlastní zahradu? Pak jistě víte, že péče o ni není vždy příjemná. To platí zvláště na podzim, kdy vám záhony zavalí tuny listí. Listí na trávníku pohodlně posbírate sekačkou, ale například do kamenných záhonků se sekačkou nedostane. Pokud si však za pomocníka zvolíte vysavač listí, můžete dát sbohem dřině s hráběmi, a přesto mít krásně čistou zahradu bez listí. A právě na nejlepší vysavače a fukary se spolu dnes podíváme.

Jak vybrat vysavač listí?

Typ – obecně lze říci, že benzínové vysavače jsou výkonnější a efektivnější. Velkým plusem je i fakt, že s benzínovým přístrojem nebudete vázání na zdroj elektřiny. Stroj nastartujete a můžete začít pracovat. Elektrické vysavače listí jsou akumulátorové a kabelové. Tento typ není sice tak výkonný jako benzínový, ale pro menší až středně velkou zahradu je stále dostačující. Elektrický vysavač je ekologičtější, lehčí a méně hlučný.

Výkon – výkon volte podle velikosti vaší zahrady. Pro menší zahrádky budou stačit i méně výkonné modely. Zohledněte i množství stromů. Jestliže je na podzim vaše zahrada zcela zaplněná listím, výkonnější vysavač ušetří váš čas. Výrobci výkon udávají v podobě sacího výkonu a rychlosti foukání. Sací výkon udává, kolik litrů listí dokáže vysavač vysát za 1 sekundu. Někdy je výkon udáván i v metrech krychlových za hodinu. Rychlost foukání je udávána v kilometrech za hodinu.

Regulace výkonu – doporučujeme takový model, který regulaci výkonu umožňuje. Není potřeba, aby vysavač běžel na maximální výkon pokaždé. Někdy je příliš vysoká rychlost na obtíž. Příkladem může být práce mezi záhony, kde by vzduch proudící rychlostí 350 km/h napáchal škody.

Velikost sacího otvoru – většina expertů doporučuje zvolit vysavač s kulatým vstupním otvorem větším než 15 cm. Menší a případně i čtvercový otvor je náchylný k ucpání, což vás bude zbytečně zdržovat.

Ergonomie – pro delší práci je zásadní také ergonomie přístroje. Práce s přístrojem by neměla být namáhává a neměla by bolet. Vysavače bývají často vybaveny kolečky umístěnými u ústí vysávací trubice, které ulehčují práci a odlehčí rukám. Pro komfortní práci je důležitá také nízká váha fukaru.