Menu Zavřeno

Jak vybrat fotoaparat?

NEJLEPŠÍ FOTOAPARÁTY PRO DĚTI

I přes moderním smartphony potřebujeme v domácnosti fotoaparát, který se postará o krásné záběry z naši dovolené, protože na zvěčnění nádherných scenérií fotoaparát z mobilu jednoduše nestačí. Každý z nás má jiné nároky na fotografování, a tak výrobci nabízejí několik druhů fotoaparátů. I amatér dokáže udělat obdivuhodné fotografie, pokud má u sebe vhodný fotoaparát.

Jak vybrat fotoaparát?

Zkušenosti s focením – máte chuť fotit profesionálně nebo potřebujete zvěčnit klasické oslavy, dovolené a momentky ze svého života? Běžný uživatel si zakoupí zrcadlovku, přestože mu všechny ty nastavení budou připadat příliš složité, a to je opravdu špatně. Pokud plánujete fotit přírodu, budete potřebovat dražší model, protože jednoduchý kompaktní fotoaparát vám stačit nebude.

Displej fotoaparátu – jednodušší kompaktní fotoaparáty mají displej vestavěný s několika tlačítky pro nastavení. Dražší modely již nabízejí dotykové displeje, při kterých například můžete např. dotykem prstu zaostřit na nějaký focený předmět. Výklopný displej (některé modely až o 180 stupňů) umožní vidět vše, co fotíte.

Megapixely a zoom – 14 Mpix fotoaparát zvládne kvalitní fotografii o rozměru 40 × 60 cm. Při megapixelech jde o počet zobrazených bodů a je jen na vás, za co jste ochoten připlatit. Běžně postačí okolo 15 Mpix. Raději vybírejte optický zoom, digitální snižuje kvalitu fotografie.

Světelnost a ohnisková vzdálenost – je to číslo při písmenku ‚F‘ / ‚f‘. Čím je toto číslo menší, tím je světelnost lepší. Čím je hodnota větší, tím horší světelné podmínky fotoaparát zvládne. Pokud tedy chcete fotit za přítmí, vybírejte co nejmenší číslo. Ohnisková vzdálenost určuje šířku záběru, tedy co všechno se na fotku vejde. Čím menší číslo je udáváno, tím širší záběr bude.

Automatické režimy a funkce navíc – kompaktní fotoaparáty disponují mnoha užitečnými režimy, které vše nastaví za vás. Určitě využijete režim portrét, noční režimy, vylepšení fotografií fotografovaných oproti světlu nebo detekci úsměvu. Užitečná je stabilizace obrazu, za samozřejmost je považován vestavěný blesk. Některé dražší modely umožňují rychlé úpravy fotek hned po pořízení (úpravu červených očí, vylepšení sytosti barev, oříznutí apod.).