Menu Zavřeno

Jak vybrat termosku?

NEJLEPŠÍ TERMOSKA

Kdysi se termosky mohli při pádu často rozbít, takže jejich používání na túrách nebylo moc bezpečné. Oblíbenější byly stolní termosky ze kterých se teplý nápoj tzv. pumpoval do sklenic. V současnosti jsou však populárnější přenosné termosky s menším objemem vhodné i na túry nebo delší pobyty v přírodě. Dále se dočtete, na co si dát při výběru takové termosky pozor.

Jak vybrat termosku?

Materiál termosky – plastové termosky jsou cenově dostupné, nerozbitné a udrží teplotu do 8 hodin, což postačí na krátké výlety nebo chladné pobyty venku. Kovové, nerezové, jsou nerozbitné a drží teplotu do 16 hodin (ty dražší až do 24 hodin). Titanové termosky u nás nejsou tak rozšířené, ale dají se koupit například přes internet ze zahraničí nebo ve specializovaných e-shopech. Jsou lehké, skladné a určené pro horské turisty, protože udrží stabilní teplotu do 48 hodin.

Uzávěr termosky – uzavírání termosky není žádná maličkost, právě naopak – velmi velký otvor způsobí změnu teploty nápoje, příliš malý není praktický pro nalévání nebo pití z termosky. Většina běžných přenosných termosek má nejprve víčko použitelné jako pohárek. Další uzávěr je už jen malý otvor, přes který se dá nápoj nalít do víka. Hlavní je, aby uzávěr dobře těsnil tekutinu, ale i teplotu.

Objem termosky – objem vybírejte podle skladnosti – větší termosku možná nedáte do své tašky nebo batohu. Někteří si vystačí s menší, ale žíznivější lidé hledají velké termosky a na horsko turistiku se více tekutiny vždy hodí.

Udržování teploty – každá termoska má své vlastnosti, které kromě použitých materiálů závisí na značce a objemu. Zpravidla termoska s větším objemem udrží teplotu nápojů déle, ale překvapit vás může i kvalitní termoska s menším objemem. Jednotlivé modely třeba porovnávat a hledat pro své potřeby to ideální řešení.

Doplňky – někteří výrobci nabízejí k termoskám k dokoupení například izolační obal, úchytku na karabinku apod.

Termosky pro kojence – na trhu jsou dostupné termosky pro kojence určené na přípravu mléka. Uvnitř termosky je teplá voda oddělena od kojeneckého mléka a v případě, že je dítě hladové jedním stiskem vysypete mléko do vody, potřesete a můžete začít krmit.