Menu Zavřeno

Jak vybrat PC monitor?

NEJLEPŠÍ PC MONITOR

Mnoho značek, různé rozměry a technologie, různé parametry – monitorů je na trhu v současnosti tolik, že koupě není vůbec jednoduchá. Kromě značky a rozměrů je nutné porovnávat i parametry, ve kterých je dobré se orientovat. Jak tedy vybrat pro ten nejlepší monitor pro sebe na práci nebo své děti na hry?

Jak vybrat PC monitor?

Velikost úhlopříčky – nejprodávanější jsou 24 palcové monitory protože stačí na práci, volný čas i na hraní her. Obecně se nejžádanější velikost úhlopříčky pohybuje mezi 19 ‚- 27‘.

Lesklý nebo matný monitor – matný monitor obvykle disponuje antireflexní vrstvou, čili žádné výrazné odrazy nehrozí a viditelnost je lepší za normálních podmínek, jakož i při umělém osvětlení nebo v exteriéru. Nevýhodou může být na pohled menší sytost barev. Lesklý monitor má většinou hezčí barvy a větší kontrast, ale například na slunci je velmi špatná čitelnost, což vám v domácnosti vyřeší žaluzie. Mat oceníte na notebooku, ale pro domácí monitor se více hodí lesklý monitor.

Technologie – TN panel je nejstarší technologii a dnes tyto monitory kupují už jen někteří hráči pro rychlou odezvu, jinak má špatné pozorovací úhly a černá barva je spíše šedá (špatné zobrazování tmavých barev). VA monitory jako MVA, AMVA aj. jsou profesionálnější monitory, takže je kupují například grafici, ale s oblibou se kupují i ​​do domácností a kanceláří, protože barvy jsou pěkné a pozorovací úhly dobré, ale na druhé straně odezva je pomalá, což se nehodí pro sledování filmů nebo hraní her. IPS / PLS monitory jsou jakýmsi středem mezi VA monitory a TN neboť pozorovací úhly jsou dobré a odezva je rychlejší než u VA, ale lepší vybírat ty s vyšší cenou, protože levné monitory z této třídy mají viditelně nižší kvalitu zobrazení. 4K monitory jsou vhodné pouze pro výkonné počítače, jinak se jejich koupě nevyplatí neboť i když mají ostřejší obraz tak odezva je slabší. OLED monitory představují to nejlepší, co si můžete koupit kvůli nejrychlejší odezvě ze všech monitorů, téměř dokonalým barvám a mnohem lepším pozorovacím úhlem.

Monitor podle účelu – zcela nenároční a takoví, kteří nepoužívají počítač dlouhé hodiny, mohou klidně nakupovat podle ceny. Hráči potřebují tzv. herní monitory, s co nejrychlejší odezvu a určitě full HD neboť 4K rozlišení. Ke shlédnutí filmů a seriálů se dívejte na monitory s úhlopříčkou alespoň 25′ a s full HD rozlišením. Monitor učený na práci musí nejen dobře zobrazovat barvy, ale ochraňovat oči například funkcí flicker free (redukce blikající obrazovky) nebo také low blue light (zmírňování modrého světla které oči nejvíce vyčerpává).