Menu Zavřeno

Jak vybrat bazénovou chemii?

NEJLEPŠÍ BAZÉNOVÁ CHEMIE

Aby byla voda v bazénu čirá a spotřebovávala co nejméně chemie, je třeba dávat dobrý pozor na výběr bazénové chemie, řídit se pokyny na etiketách a naučit se správné dávkování pro svůj bazén, než dávkovat neustále chemii metodou pokus/omyl. Před vstupem do bazénu se opláchněte vodou, protože a močovina jsou nejčastějším zdrojem organických nečistot v bazénu. Zvyšuje se spotřeba chemie a v příliš malých bazénech s příliš velkou zátěží je pak těžké udržet vodu křišťálově jasnou.

Regulace pH

Hodnota pH je nejdůležitější faktor ovlivňující správnou funkci přidaných prostředků. Před úpravou vody je třeba kontrolovat hodnotu pH. Ideální rozmezí leží mezi 7,0 – 7,4, za těchto hodnot je maximálně využitelný potenciál prostředků bazénové chemie. K měření použijte pH/Chlor tester nebo papírky. Hodnotu pH je dobré kontrolovat jednou týdně a upravovat přípravky pH plus či pH mínus.

Dezinfekce bazénu

Chlórová varianta – pro bazén provozovaný v ideálních podmínkách by mělo být dostačující přidávání multifunkčních tablet do plováku nebo skimmeru. Tyto tablety obsahují chlór pro dezinfekci, algicid pro prevenci výskytu řas a vločkovač pro projiskření bazénové vody. Vyrábí se ve třech variantách velikostí. Multifunkční tablety obsahují vždy  tři základní složky, které mají mnoho účinků. Obsažená sloučenina zajišťuje postupné uvolňování dezinfekce a udržuje stabilní hodnotu chlóru v bazénu, algicid brání množení řas a vločkovač usazením drobných nečistot prozáří vodu.

Bezchlórová varianta – k průběžné údržbě vody se využívají kyslíkové přípravky v kombinaci s Aktivátorem. Aktivátor spouští dezinfekční účinky kyslíku a současně je výbornou prevencí proti výskytu řas.

Protože podmínky jsou často narušovány výkyvy počasí, doporučujeme doplnit péči o bazény o následující přípravky:

Prevence výskytu řas – u bazénů s vyšší teplotou vody, obklopených pylovými rostlinami a nárazově zatěžovaných doporučujeme k tabletám přidávání přípravků na bázi Algicidu. Preventivními opatřeními v boji proti řasám šetříte rovněž dezinfekční prostředky, které samy o sobě nedokáží dlouhodobě tvorbu řas zastavit.

Vločkování – i správně chemicky ošetřená voda ztrácí časem průzračnost a jiskru. Způsobuje to množství mikroskopických částeček vznikajících rozkladem při dezinfekci. Filtrační zařízení tyto drobné částečky není schopno zachytit. Vločkovač tyto nečistoty spojí do vloček, které již filtrací neprojdou.

Čištění a údržba – standardním znečištěním je šedá linka podél hladiny bazénové vody. K jejímu odstranění používáme přípravek pro čištění okrajů bazénu, který velmi snadno rozpouští veškeré mastné usazeniny od potu, opalovacích krémů, atmosférického znečištění.