Menu Zavřeno

Jak vybrat AKU vrtačku?

NEJLEPŠÍ AKU VRTAČKA

Akumulátorové neboli AKU vrtačky jsou vhodné nejen do dílen, ale i pro domácího kutila, který příležitostně potřebují vrtačku na domácí opravy nebo sestavení nábytku. S vlastní vrtačkou už nemusíte prosit své známé, aby vám vrtačku půjčili. Stačí přečíst naše tipy a vybrat vrtačku přesně pro vaše potřeby.

Jak vybrat AKU vrtačku?

Bez nebo s příklepem – vrtání do dřeva a plastu zvládne i akumulátorová vrtačka bez příklepu. Pokud potřebujete vrtat do betonu nebo cihel, rozhodně sáhněte po příklepové AKU vrtačce. Mnozí kutilové rovnou kupují příklepovou AKU vrtačku, protože nikdy nevíte, do jakého materiálu budete  příležitostně vrtat. Pokud budete vrtat převážně do cihel, kamene, překladů a podobných materiálů, tak se spíše zaměřte na klasické vrtačky, které v těchto případech budou mít lepší výkon.

Baterie – baterie v AKU vrtačkách mohou být: Li-Ion (nejpoužívanější s dlouhou životností, mají větší napětí), Ni-Cd (používaly se hlavně ve starších typech vrtaček, mají nižší kapacitu, už se v podstatě ani nepoužívají ), Ni-Mh (dobrá životnost, ale jednotlivé články mají malé napětí).

Bezuhlíkové motory nebo motory s uhlíky – uhlíkové motory patří ke klasice a takové AKU vrtačky jsou zpravidla levnější. Hlavním problémem je, že se rychle přehřívají při delším vrtání. Bezuhlíkové motory jsou novější a vydrží dlouhé vrtání.

Rychlostní stupněAKU vrtačky mohou mít: jednu rychlost (jsou lehčí, menší, skladnější a ideální pro vrtání do kovu nebo dřeva – zpravidla mají do 3000 otáček / min); dvě rychlosti (nejvíce rozšířené, první stupeň má do 1000 otáček / min, druhý do 3000 otáček / min .); tři a více rychlostí (pro náročné profi vrtání).

Dotah – obzvláště při montážích oceníte i funkce dotahu, kde nastavíte sílu ideálního dotahu vrtů nebo šroubů, takže se vám nestane, že např. zničíte závit.