Menu Zavřeno

Jak vybrat pekárnu?

NEJLEPŠÍ DOMÁCÍ PEKÁRNA NA CHLEBA

Domácí pekárna se stala velkým pomocníkem snad všech kuchyní. Díky svému zpracování a funkční výbavě je vysoce multifunkční. Zvládne upéct nejen voňavý domácí chléb nebo rohlíky, ale také umí obratně zpracovat těsta na pizzu, koláče, mazanec nebo čerstvé ovoce na marmeládu. Můžete si tak dopřávat čerstvé křupavé pečivo každý den.

Jak vybrat pekárnu na pečivo?

Rozměry a vzhled – domácí pekárna není zrovna nejmenší spotřebič, a tak vám na kuchyňské lince zabere docela hodně prostoru. Pokud chcete pekárnu využívat pravidelně, určitě vás bude zajímat její velikost, ale i vzhled, aby mohla zůstat na lince. Rozměry pekárny jdou ruku v ruce s objemem a velikostí bochníku, který je pekárna schopna upéct. Co se týče vzhledu, vybírejte si domácí pekárnu s co nejmenším počtem výčnělků a výběžků. Usnadní vám to její čištění.

Nádoba na pečení – o nádobě na pečení bychom mohli říci, že je srdcem každé domácí pekárny. Závisí na ní velikost chleba, ale i to, jak se vám bude z ní po upečení chleba vybírat. Nádoba v sobě ukrývá i hnětače na hnětení těsta, které za vás udělají všechnu práci.

Objem – domácí pekárny jsou schopny upéct bochníky chleba v rozmezí 500 g do 1800 g. Pokud kupujete pekárnu pro čtyřčlennou rodinu, měli byste si vybrat takovou, která upeče chléb s hmotností alespoň 1200 g. Celkem praktické je, když pekárna umožňuje nastavení velikosti bochníku.

Materiál – formy jsou vyráběny z teflonu, keramiky nebo nerezu, přičemž každý z těchto materiálů má své výhody i nevýhody. Nejméně náročná na údržbu je teflonová forma. Navíc se z ní snadno chléb vyklopí. Její nevýhodou však je, že se snadno poškrábe. Nerezová forma se objevuje pouze u několika typů pekáren, přičemž její největší výhodou je trvanlivost a odolnost. Negativem je, že se na ni chléb může přilepit. Novinkou jsou keramické formy, které jsou sice dražší, ale odolné vůči poškrábání a velmi trvanlivé.

Hnětače na hnětení těsta – doporučujeme koupit domácí pekárnu se dvěma hnětači, protože těsto bude lépe vypracované i v případě většího objemu.

Programy a funkce – domácí pekárna nemusí sloužit vysloveně jen na pečení chleba či pečiva. Mnohé modely přinášejí pestré programy a funkce jako je například vaření džemu či dokonce příprava jogurtu.

Odložený start – umožňuje nastavit čas pečení na hodinu, která vám vyhovuje. Není tedy problém probouzet se s vůní čerstvě upečeného chleba.

Automatický dávkovač surovin – některé pekárny mají také funkci automatického dávkovače surovin, díky níž dávkování surovin nastavíte automaticky a už si jen počkáte na hotový chléb.

Sklopné hnětací háky – pro mnohé jsou výbornou funkcí sklopné hnětací háky. U většiny pekáren se totiž hnětače zapečou do těsta. V případě sklopných hnětačů se háky sklopí a chlebík je bez dírek.

Příkon a spotřeba – jelikož jde o menší domácí spotřebič, není spotřeba domácí pekárny na chléb vysoká. Pokud bychom to chtěli porovnat s běžnou elektrickou troubou, domácí pekárna spotřebuje asi pětkrát méně elektřiny.