Menu Zavřeno

Jak ušetřit na elektřině v domácnosti?

Přinášíme vám 14 tipů na úsporu elektřiny, za které vám peněženka určitě poděkuje.

 1. Projděte si nabídky vašich lokálních dodavatelů energií. Vyberte si tu nejvýhodnější s nejnižšími cenami. Za měsíc můžete ušetřit 200 – 300 korun.
 2. Investujte do úsporných žárovek, dávejte přednost LED žárovkám. Jsou desetkrát hospodárnější než standardní žárovky a většinou vám také poskytnou teplé světlo.
 3. Zhasínejte světla, která nepoužíváte. Pokud ale opouštíte místnost osvětlenou úspornými žárovkami jen na několik okamžiků, nezhasínejte. Jejich častým vypínáním a zapínáním se zkracuje jejich životnost a zvyšuje se spotřeba.
 4. Při vaření na plotně ohřívejte pouze potřebné množství vody a používejte pokličky. Spotřebu energie tak můžete snížit až o 15 %. Při vaření používejte jen nádoby, které průměr plotny přesahují maximálně o 2 cm. Ušetříte tak 20 % energie.
 5. Když pečete v elektrické troubě, vypněte ji několik minut před tím, než se pokrm dopeče. Teplota se nesníží, ale trouba nebude spotřebovávat energii.
 6. Pravidelně odstraňujte vodní kámen z varné konvice. A ohřívejte pouze tolik vody, kolik potřebujete ‒ takto můžete ušetřit téměř 50 % energie.
 7. Lednici umístěte tak, aby nebyla v sousedství zdrojů tepla. Pokud je například v blízkosti vařiče nebo myčky na nádobí, bude spotřebovávat více energie. Také nesmíte zapomínat na její pravidelné odmrazování a čištění spirál na její zadní straně ‒ můžete tak ušetřit další peníze.
 8. Potraviny rozmrazujte v lednici. Pokud chcete rozmrazovat potraviny, dejte je do lednice. Při rozmrazování produkty vstřebávají teplo a lednice tak spotřebovává méně energie.
 9. Pračku zapínejte, jen když ji máte plnou. Počkejte, dokud se vám neshromáždí dostatek prádla. Budete tak potřebovat méně vody i pracího prášku a pračka spotřebuje dokonce až o 35 % méně energie.
 10. Nepoužívejte předpírku. Používejte ji pouze pro velmi znečištěné oděvy. Perte při nižších teplotách, abyste ušetřili energii. Může se vyplatit koupit vysoce kvalitní prací prostředek, který nevyžaduje při praní vysoké teploty.
 11. Vytahujte ze zásuvky všechna zařízení, která nepoužíváte. Když to neděláte, může vaše spotřeba stoupnout až o 45 %. Proto se vždy ujistěte, že jste ze zásuvky vytáhli nabíječky, televizi, rádio i počítač. Můžete si také koupit prodlužovací kabel s vypínačem, který je možné kdykoli jednoduše vypnout.
 12. Žehlete hodně prádla najednou. Ušetříte tak energii, která je potřebná na rozehřátí žehličky pokaždé, když ji zapnete.
 13. Zdi a stropy vymalujte jasnými barvami. Déle vám tak bude stačit jen denní světlo. Světlé místnosti potřebují na osvětlení nižší počet žárovek.
 14. Vždy, když můžete, kupujte spotřebiče v úsporné energetické třídě. Například lednice A++ spotřebovává o 60 % méně energie než lednice vyrobené před rokem 2001.