Menu Zavřeno

Jak vybrat prací gel?

NEJLEPŠÍ PRACÍ GEL

Prací prášky jsou produkty, bez kterých si náš život už jen velmi těžko představíme. Avšak vybrat si právě správný prášek pro oblečení může být někdy složitý úkol. Velkou roli při prášku sehrává to, aby byl účinný, kvalitní a dobře odstraňoval skvrny, a to tak, aby nezanechával nežádoucí stopy na oblečení. Doby, kdy jste se museli spokojit s jednou značkou a typem jsou už dávno pryč. Dnes si můžete vybrat zda budete prát s klasickým sypkým nebo tekutým práškem. Kromě toho si na trhu stále intenzivněji zajišťují své místo i gelové tablety, které jsou jako stvořené pro snadné a efektivní praní.

Jak vybrat prací gel?

Způsob fungování – základní složkou pracích prostředků jsou účinné látky, které nazýváme saponáty. Vynikají schopností navázání na textilní špínu, kterou pak propojí s teplou vodou. Po tomto procesu nečistoty, které byly navázané na vodních molekulách, z textilu pustí.

Sypký nebo tekutý – rozhodnutí o tom, zda si vybrat mezi sypkým a tekutým práškem na praní je ve většině případů otázkou toho, který více preferujete. Obecně je však možné říci, že sypký prášek je spíše vhodný na velmi znečištěné prádlo. Mezi nejčastější odolné skvrny patří ty od trávy, bláta, jídla, ale i nápojů. Sypký prášek je také možné použít i v případech, kdy potřebujete udržet nejdéle původní bílou barvu prádla. Obsahuje totiž bělidla a rozjasňovače. Mají také široký rozptyl pracích teplot, který se pohybuje od 30 ° C do 90 ° C. Tekuté prášky jsou vhodnější na barevné a méně znečištěné oblečení. Gely jsou k oblečení šetrnější než sypké alternativy – neobsahují agresivní bělidla. Jejich další výhodou je i větší variabilita. S jejich pomocí lze prát bílé, barevné i tmavé oblečení, ale na silné skvrny s nimi nepočítejte.

Gelové tablety – jde o maximálně koncentrovaný prací gel, který se ve většině případů skládá z většího množství účinných složek. Ty se starají o odstranění skvrn a zachování barevnosti prádla.

Optimální dávkování – pokud jste si dosud mysleli, že dávkování pracího prášku můžete dělat jen tak od oka, není to pravda. Zásadním pravidlem je sledování etiket na zakoupeném prostředku. Výrobci na doporučeních uvádějí přesnou dávku na konkrétní míru znečištění. Pokud máte navíc chytrou pračku s funkcí vážení prádla, máte vyhráno.

Na místo aplikace – je jasné, že prací prostředek můžete vkládat přímo do bubnu pračky, ale existují i zásady, podle nichž by se místo aplikace prášku mělo akceptovat. Sypké prací prostředky nejlépe perou, jakmile je nasypete do příslušné přihrádky, tekuté gely se pomocí odměrky lijí přímo na špinavé oblečení. Gelové tablety mají specifické místo aplikace a měly by se vložit do pračky jako první, tzn. nejdříve vložíte tablety na dno bubnu a až potom vkládáte špinavé oblečení. Při opačném postupu hrozí, že se tablety kvůli nedostatečnému kontaktu s vodou dostatečně nerozpustí a mohli by na oblečení zanechat nevkusné skvrny.

Alergie – obecně je v prášcích na praní příliš mnoho alergenů. Pokud jste alergik nebo pouze trpíte kvůli citlivé pokožce, určitě si pozorně přečtěte informace, které jsou uvedeny na výrobních etiketách. Doporučujeme zajišťovat si prášky s maximální hodnotou alergenů 100 mg / 1 kg prášku na praní.