Menu Zavřeno

Jak vybrat zvlhčovač vzduchu?

Nejlepší zvlhčovač vzduchu

Suchý vzduch je příčinou několika zdravotních problémů. Zvlhčovač vzduchu jim dokáže předcházet a zvýšit tak kvalitu života. Nejste-li si jisti, jaké jsou základní typy zvlhčovačů a podle kterých parametrů vybírat, poradíme vám, který zvlhčovač vzduchu zvolit pro vaši domácnost.

K čemu se hodí zvlhčovač vzduchu
Problémem moderního bydlení je často suchý vzduch. Příčin je hned několik. Ústřední topení, tepelná izolace či domácí elektronika, ze které sálá teplo a víří prach. Suchý vzduch je plný mikrobů a choroboplodných zárodků, což vytváří prostředí pro šíření virů a onemocnění dýchacích cest. Navíc suchý vzduch nedělá dobře ani očím či pokožce.

Ideální vlhkost vzduchu by se měla pohybovat v rozmezí 40 – 60 %. Podívejme se na to, jak toho dosáhnout. Přirozenou cestou dost obtížně. Proto je skvělou volbou zvlhčovač vzduchu.

Jak vybrat správný zvlhčovač vzduchu – základní druhy
Na trhu je celá řada technologií a modelů. Když zvažujete, jak vybrat správný zvlhčovač vzduchu, setkáte se nejčastěji se 3 základními modely:

  • Ultrazvukové zvlhčovače vzduchu
  • Parní zvlhčovače vzduchu
  • Studené zvlhčovače vzduchu
  • Ultrazvukové zvlhčovače vzduchu
  • Ultrazvukové zvlhčovače vzduchu se vyznačují tichým chodem a velmi nízkou spotřebou energie. Ultrazvukové vlny mění vodu v jemnou páru. Na rozdíl od parního zvlhčovače, ta není teplá. Připomíná spíše mlhu a nezvyšuje teplotu v místnosti. Nevýhodou ultrazvukových modelů je nutnost pravidelného čištění zařízení a výměny filtrů.

Parní zvlhčovače vzduchu
Parní zvlhčovače vzduchu pomocí topné spirály zahřívají vodu a produkují sterilní páru. Patří mezi nejúčinnější a nejvýkonnější modely. Jsou také nejhygieničtější, protože při varu dochází ke zničení bakterií ve vodě. Jsou vhodné pro alergiky. Nevýhodou je vyšší spotřeba energie, pára může zvýšit teplotu v místnosti a v neposlední řadě je třeba dávat pozor, aby se horkou vodou neopařily děti.

Studené zvlhčovače vzduchu
Studené zvlhčovače pracují s přirozeným odpařováním vody. Kapku zachytává filtr a následně ji rozhání ventilátorem do vzduchu, čímž dochází ke zvlhčení. Jedná se o poměrně úspornou metodu.

Zařízení se dále dělí na diskové zvlhčovače, kde rotační disky pohánějí vodu a urychlují celý proces. Diskové zvlhčovače fungují také jako jednodušší čistička vzduchu, takové jsou například od značky Venta. Nasávají totiž okolní vzduch přes sloupec vodní hladiny v nádržce, ve vodě se nasátý vzduch zbaví mechanických nečistot a následně se takto provlhčený vzduch ventilátorem dostává zpět do místnosti. Jak tento systém funguje, si můžete sami jednoduše ověřit. Stačí nádržku po týdnu vyčistit, hned budete mít na očích, kolik se v ní nasbíralo prachu a nečistot ze vzduchu. Navíc do nádržky s vodou můžete zakoupit i ionizační tyčinku, která zabíjí množící se bakterie ve vodě v nádržce.

Existují také zvlhčovače s filtračními kazetami. Ty nasají vodu, která se z nich následně odpařuje.

Hlavní parametry při výběru zvlhčovače vzduchu
Nejdůležitější parametry při výběru zvlhčovače vzduchu jsou výkon, hlučnost a velikost zásobníku na vodu.

Výkon zvlhčovače vzduchu
Výkon zvlhčovače vzduchu se udává v mililitrech a určuje, kolik páry je stroj schopen vytvořit za hodinu. Dá se z toho přibližně určit, do jak velké místnosti se zařízení hodí. Jde samozřejmě o přibližný odhad, v praxi to závisí například na tom, jak často větráte, zda se jedná o uzavřené prostory, kolik je v místnosti osob a podobně.

Výkon 200 – 300 ml/h je vhodný pro místnost o rozloze 15 – 30 m².
Výkon 300 – 400 ml/h je vhodný pro místnost o rozloze 25 – 45 m².
Výkon 400 – 600 ml/h je vhodný pro místnost o rozloze 40 – 70 m².

Hlučnost zvlhčovače vzduchu
Důležité je také posoudit hlučnost přístroje, zvláště pokud jej umístíte do ložnice nebo dětského pokoje. Mezi nejtišší zařízení patří ultrazvukové modely, parní jsou naopak hlučnější. Nejnižší hluk se pohybuje kolem hodnoty 22 dB. Rušit by vás mohly modely s více než 40 dB. Pro představu – 50 dB je hluk, který vydáváme při běžné konverzaci, stejně tak hlučný je i mírný déšť.

Kapacita zásobníku vody

Zásobník zvlhčovače vzduchu má kapacitu 0,5 – 7,5 litru vody. Výkonné modely mají vyšší spotřebu a hodí se pro ně co největší zásobník, abyste nemuseli vodu často doplňovat. U spotřebičů se zásobníkem na více než 5 litrů stačí vodu doplnit jednou denně, dva.

Jaké funkce mají zvlhčovače vzduchu
Při výběru zvlhčovače je dobré zohlednit některé zajímavé funkce, které vám mohou usnadnit obsluhu. Mezi nejzajímavější patří:

  • Automatické vypnutí zvlhčovače po spotřebování vody v zásobníku.
  • Aromaterapie pomocí přísad a vonných olejů provoní váš domov.
  • Časovač, který zapne zvlhčování v konkrétní hodinu.
  • LED displej vám ukazuje aktuální vlhkost vzduchu v místnosti.
  • Udržování vlhkosti pomocí automatické regulace a senzoru.