Menu Zavřeno

Zajímavosti o kaprovi

Kapr, ryba známá svou oblíbeností během vánočních svátků, má řadu zajímavých aspektů. Přestože je běžně spojován s vánočními večeřemi, existuje o něm mnohem více než jen jeho chuťové vlastnosti.

 1. Historie výlovu: Kapr patří mezi nejpopulárnější druhy sladkovodních ryb, a jeho historie sahá až do středověku. První zmínky o chovu kaprů pocházejí z Číny v 5. století před naším letopočtem.
 2. Vánoční tradice: Kapr má v České republice zvláštní vazbu na vánoční tradice. Tradičně se připravuje na vánoční stůl a mnoho rodin si ho chová ve vlastních rybnících.
 3. Nevšední životní cesta: Kapři mají zajímavý životní cyklus. V prvních letech svého života se vyvíjejí v malých rybnících, až dosáhnou dostatečné velikosti na přesun do větších vodních ploch.
 4. Dlouhověkost: Kapři patří mezi dlouhověké ryby, a někteří jedinci mohou dosahovat věku až 50 let. Tato dlouhověkost přispívá k jejich unikátnímu postavení v řadě kultur.
 5. Specifický vzhled: Kapři mají charakteristický vzhled s hustými šupinami a podlouhlým tělem. Jejich barva může být různorodá, včetně odstínů od hnědé po stříbřitou.
 6. Potrava a stravování: Jsou známy svým potravním chováním. Kapři jsou býložravci a preferují rostlinnou stravu, ale mohou se také živit drobnými vodními živočichy.
 7. Chov kaprů: Chov kaprů je ve střední Evropě tradicí, a mnoho rybníků se specializuje právě na jejich pěstování. Tento druh ryb má své specifické nároky na prostředí, což vyžaduje pečlivý přístup k chovu.
 8. Ekonomický význam: Kapři mají také význam v ekonomice, zejména v souvislosti s rybníkářstvím a obchodem s čerstvými rybami. Jejich maso je oblíbenou pochoutkou během vánočních svátků.

Vzhledem k dlouhé historii, zvláštním tradicím a unikátním životním rysům jsou kapři fascinujícími tvory, které si získaly své místo v srdcích a stolních úpravách mnoha lidí

Víte také, že..

 1. Kapr obecný má své kořeny v Černém moři a v Aralském a Kaspickém jezeru. Odtud se několik druhů kaprů rozšířilo na východ so sibiřských a čínských řek a na západ do Dunaje.
 2. První v historii, kdo kapry choval v Evropě byli Římané.
 3. Pozdější rozšíření kaprů do odlehlejších částí Evropy a Asie, a do Ameriky už proběhlo pouze s lidským přičiněním.
 4. Do Británie dovezli lidé kapry až v 15. století. 
 5. Když se kapr dostal do USA, přemnožil se a způsobil ekologickou katastrofu.
 6. Zvláštní je, že zatímco je téměř všude na světě kaprů mnoho, ve své původní domovině ve střední Asii, jsou ohrožení.
 7. Kapři mohou dorůst obrovských proporcí.
 8. Kapr se běžně používá jako nástraha při lovu ryb, ale také je často chován pro potravu.
 9. Největšího kapra na světě podle Guinessovy knihy rekordů chytil Martin Locke ve francouzském Lac de Curton v roce 2010. Vážil přes 42 kilogramů.
 10. Kapr se běžně konzumuje po celém světě a může být připravován na mnoho způsobů, včetně grilování, smažení a pečení.
 11. Důvod, proč může obyčejný kapr tolik vyrůst je, že prakticky nemá žaludek. Místo toho jejich trávící trakt prostě zpracovává potravu zároveň s tím, jak cestuje tělem. To znamená, že kapr, dokud může, tak neustále konzumuje potravu. Následkem je masivní přírůstek váhy. V některých obdobích života může přibrat i 30 % váhy navíc za jeden den.
 12.  Ve světě je často symbolem přepychu jeseteří kaviár, ale chutný kaviár se dělá i z kapřích jiker.
 13. V Americe se začali kapři chovat poprvé až v roce 1877 a dlouho byli držení jen v umělých nádržích. Teprve když unikli do řek nastal problém s jejich přemnožením.
 14. Kapr je sladkovodní ryba, která se vyskytuje v mnoha zemích po celém světě.
 15. Jeho tělo je pokryto šupinami a má plochou hlavu s velkými očima.
 16. Kapr má vynikající chuť a je považován za vyhledávanou pochoutku v mnoha zemích.
 17. Kapr se může vyskytovat v různých barvách, včetně šedé, zlaté, červené a modré.
 18. Některé druhy kapra mohou dosahovat velké velikosti, až do délky 2 metry a hmotnosti až 60 kg.
 19. Kapr má velmi dobrý zrak a je schopen vidět i ve velmi špatném světle.
 20. Kapr se často vyskytuje v klidných vodách, jako jsou jezera, řeky a rybníky.
 21. Kapr je často chován v akvakulturách, kde se používají speciální techniky pro kultivaci a chov ryb.
 22. Kapr má mnoho významných léčivých vlastností a je bohatým zdrojem vitamínů a minerálů, včetně vápníku, železa a fosforu.
 23. Kapr je často používán v tradiční medicíně v mnoha zemích po celém světě.
 24. Některé druhy kapra jsou ohrožené v důsledku člověkem způsobeného znečištění vod a přemnožení rybích druhů, jako jsou karas a amur.
 25. Kapr má velmi dlouhou životnost a některé druhy se dožívají až 50 let.
 26. U některých ryb se mezi sebou liší pohlaví různými znaky, ale u kaprů je dost těžké určit, jestli jde o samce nebo samičku. Mimo období rozmnožování se liší kapří samečci snad jen tím, že jsou o něco hubenější. Když se kapři rozmnožují samičky se nafouknou, protože jsou plné vajíček. Samcům se zatím po stranách hlavy objeví malé rýhy a ztrácí svůj krycí sekret, takže jsou drsnější na dotek.
 27. Křesťanská tradice jedení kapra v pátek pochází už z pohanských dob.
 28. Anglický název pro páteční den „Friday“ má svůj základ ve staré skandinávštině, kde jednotlivé dny připadali různým bohům. Severská bohyně Freyja dala jméno tomuto dni. Byla bohyní plodnosti a úrody a jedním z jejích symbolů byla ryba.
 29. Podobně je v Asii spojován kapr se štěstím.
 30. V Číně je spojován s Kwan-yin – „Velkou matkou,“ která je také bohyní hojnosti.
 31. V Japonsku mají především šlechtění koi kapři silně pozitivní symbolický význam. Nejdražší kusy se prodávají za více než milión dolarů. Obvykle si je pořizují velké firmy, aby tím ukázali svůj status.