Čím se řídit při výběru fotoaparátu?
Každý z nás si kupuje fotoaparát s jediným cílem. Tím cíle je mít perfektní fotografie! Existuje nejedna drobnost, která může tento cíl zhatit, pokud však si však pečlivě prostudujete našeho průvodce výběrem fotoaparátu, můžete si být skoro jisti, že s koupí nového přístroje nešlápnete vedle!
Před koupí digitálního fotoaparátu je třeba zodpovědět si hned několik důležitých otázek. Jinak by se vám totiž snadno mohlo stát, že zakoupený přístroj bude spíše pro vztek než pro radost.
- Foťák nebo mobil? Fotit mobilem je sice v módě, ani sebelepší smartphone se ale svými výsledky fotoaparátu nevyrovná. Chcete-li mít ostré fotky pohybu a akce, bez foťáku se neobejdete.
- Co chci fotografovat a jak moc se tomu chci věnovat? Pro běžné, rychlé a nenáročné focení vám bude stačit základní kompaktní fotoaparát. Potrpíte-li si na kvalitu, je správnou volbou pokročilý kompakt, kompakt s výměnným objektivem nebo základní zrcadlovka. Ti nejnáročnější sáhnou po poloprofesionální zrcadlovce!
- Jak důležité jsou pro mě rozměry a hmotnost? Mít krásné snímky je super, ale rozmyslete si, zda se opravdu budete chtít tahat s těžkým a neskladným přístrojem.
- Budu fotit v extrémních podmínkách? Ano? Potom se zaměřte na outdoorové foťáky. Jsou vodotěsné, odolné vůči prachu či mrazu a přežijí i drsnější zacházení.
- Chci mít ze svých dětí fotografy? I to je možné, nyní se již vyrábí fotoaparáty vhodné pro děti. Odolností, konstrukcí i ovládáním jsou totiž uzpůsobeny těm nejmenším.
Jak vybrat správný objektiv?
Je to prosté – bez kvalitního objektivu zkrátka dobrou fotku neuděláte. Vybrat správnou optiku odpovídající účelům focení je proto velice důležité.
- Objektivy s proměnlivou ohniskovou vzdálenosti – ZOOM objektivy jsou vybaveny v zásadě všechny kompakty, primárně se však zaměřme na přístroje, u kterých je možná výměna objektivů. První parametr, který většinu zákazníků zajímá, je velikost zoomu. Ta udává, kolikanásobného přiblížení lze tímto objektivem dosáhnout. Ve skutečnosti ale tato hodnota není 100 % vypovídající. Více prozradí minimální a maximální ohnisková vzdálenost. Menší číslo určuje, jaký nejširší záběr můžeme pořídit. Vyšší číslo říká, jak velkého přiblížení dosáhneme = čím je vyšší číslo větší, tím výraznější bude přiblížení.
- Objektivy s pevnou ohniskovou vzdálenosti – Pevné ohniskové objektivy nejsou vybaveny zoomem. Tuto zdánlivou nevýhodu kompenzuje jednoduchost konstrukce. Díky tomu bývají tyto objektivy kvalitnější a mají taktéž lepší světelnost než zoomy. Před jejich koupí ale pečlivě zvažte, zda se vámi vybraná ohnisková vzdálenost bude hodit na to, co se chystáte fotit.
- Světelnost objektivu – Další z klíčových vlastností pro výslednou fotografii. Udává nám schopnost objektivu propouštět světlo. Je znázorněna číselnou hodnotou a písmenem f (např. f/2,8). Čím nižší číselná hodnota je, tím lépe. Světelnější objektivy si lépe poradí s focením za zhoršené viditelnosti a neméně významná je světelnost i s ohledem na hloubku ostrosti – i zde platí, že čím je hodnota nižší, tím menší hloubku ostrosti lze nastavit.
Co se může hodit k fotoaparátu?
Stativ využijete nejen ve chvíli, kdy si chcete udělat autoportrét, ale nezbytný je také pro focení ostrých snímků za zhoršených světelných podmínek. Stativ potřebují i pokročilejší fotografové pro focení snímků s delší expozicí.
Bez paměťové karty se zkrátka neobejdete. Jejich nabídka je skutečně široká a liší se nejen kapacitou, ale také rychlostí. Klíčová je pro vás především rychlost zápisu dat, která říká, jak rychle lze na kartu zapisovat fotky a videa. Pokud natáčíte HD videa nebo využíváte sekvenční snímání, sáhněte po kartě s garantovanou rychlostí zápisu alespoň 6 MB/s. Pro majitele zrcadlovek, jejichž sekvenční snímání je velice rychlé, je nejlepší volbou karta od 10 MB/s (class 10). Vůbec nejlepším výběrem jsou karty označené UHS, ty jsou totiž přímo určeny k zapisování velkého objemu dat.
Foťák i jeho příslušenství je samozřejmě třeba v něčem přenášet. Je jen na vás, zda upřednostňujete pouzdro, brašnu nebo fotobatoh.